800 plus tylko dla pracujących? Modyfikacje w programie popularnego świadczenia są niewykluczone

Czy zbliżające się 800 plus będzie tylko dla dzieci pracujących rodziców, czy jak dotychczas dla każdego malucha? Jak się okazuje, zmiany w programie popularnego w Polsce świadczenia są jak najbardziej możliwe.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają na pierwsze wyższe o 300 złotych wypłaty. Co ważne, obecnie świadczenie jest przyznawane każdemu dziecku do 18 roku życia, bez względu na dochody rodziców. Jednak pojawiają się głosy, że nadchodzące 800 plus powinni otrzymywać wyłącznie rodzice aktywni zawodowo. Czy to możliwe? I jak miałoby to wyglądać? Zobaczcie, co wiadomo na ten temat.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

800 plus tylko dla pracujących. Ci politycy uważają, że to byłby dobry pomysł

Co do zasady 800 plus ma otrzymać każde dziecko poniżej 18 roku życia, bez względu na dochody rodziców, jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. Polityk PSL Miłosz Motyka w rozmowie z portalem WP.pl przyznał, że "nic co dane, nie będzie zabrane", jednak może być zmodyfikowane. Jak podaje serwis Super Biz, "Powinniśmy dążyć do tego, aby 800 plus przysługiwało tylko tym osobom, które pracują, którzy są zatrudnieni, którzy są aktywni zawodowo" - tłumaczył polityk. Dodał też, że 500 plus powinno przysługiwać wszystkim tak jak do tej pory, a jedynie podwyżka o 300 złotych wyłącznie pracującym rodzicom.  Przeciwnego zdania jest z kolei Magdalena Biejat - "Według Lewicy nie powinno się wprowadzać kryteriów dochodowych. 800 plus powinno pozostać powszechnym świadczeniem. To jest rozwiązanie stosowane na Zachodzie, takie powszechne świadczenia na dzieci po prostu działają. Jest to też po prostu znacznie tańsze w obsłudze, niż rozliczanie i sprawdzanie kryteriów" - mówiła w odpowiedzi na pytanie o wprowadzenie kryteriów dochodowych przy wypłacie świadczenia 800 plus. 

 800 plus wchodzi w życie już niedługo. To też warto wiedzieć o nowym świadczeniu

Jak już wspomnieliśmy, nadchodzące 800 plus nie zostanie zabranie, za to jest możliwość, że nowy rząd zdecyduje się na pewne zmiany w programie świadczenia, np. wprowadzenie progu dochodowego, jednak na razie nic o tym nie wiadomo. Warto za to pamiętać, że aby otrzymać 800 plus, nie trzeba składać dodatkowych wniosków, bo podwyżka zostanie przyznana rodzicom automatycznie. Jedynie część beneficjentów może otrzymać środki w innym terminie (ale nie później niż do 29 lutego 2024 roku) z powodów technicznych, za to w podwójnej kwocie w ramach wyrównania za styczeń. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA