Dni wolne od szkoły 2023. Uczniowie liczą na dodatkowy odpoczynek w połowie listopada. Wszystko zależy od jednej kwestii

Dni wolne od szkoły 2023 to jeden z tematów, który pojawia się dość często wśród rozmów uczniów. Przemęczeni i przeciążeni nauką, szukają oni możliwości złapania oddechu od ciągłych sprawdzianów, kartkówek i prac domowych. Kiedy zatem będą mogli zostać w domu i świętować? Wielu z nich liczy na dodatkowe wolne w połowie listopada, jednak nie jest to takie oczywiste. Wszystko zależy od jednej, dość istotnej kwestii.

Dni wolne od szkoły 2023 to temat, który powraca niczym bumerang. Ciekawi każdego, jednak nie zawsze są to dobre informacje. Tak właśnie jest w przypadku listopadowego święta przypadającego na 11 listopada. Chodzi oczywiście o Narodowe Święto Niepodległości, jednak w tym roku przypada ono na sobotę, zatem dzień wolny od pracy i nauki. Według kodeksu pracy, za święto przypadające w sobotę należy się inny dzień wolny. Co ze szkołami? Czy uczniowie również mogą oczekiwać wolnego od szkoły? To nie jest już takie oczywiste. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kto najwięcej zyska na obietnicach KO i Trzeciej Drogi? Wcale nie najbiedniejsi

Dni wolne od szkoły 2023. Co ze świętem 11 listopada?

Dni wolne od szkoły 2023 to fraza, która pojawia się co jakiś czas w wyszukiwarkach internetowych, w związku z nadchodzącymi świętami i innymi okazjami do odpoczynku. W listopadzie, oprócz święta zmarłych, przypadającego na 1 listopada, mamy jeszcze jeden ważny dzień do celebracji. Chodzi oczywiście o Narodowe Święto Niepodległości, które w 2023 roku przypada 11 listopada - w sobotę. Z tego względu niektórzy pracownicy będą mogli odebrać inny dzień wolny za święto w sobotę. Tak wynika z kodeksu pracy, jednak co w przypadku szkół? Czy placówki edukacyjne również będą mogły cieszyć się z wolnego w inny dzień tygodnia? Okazuje się, że nie jest to takie oczywiste.

Zasada mówiąca o tym, że jeżeli święto wypada w innym dniu niż niedziela (np. w sobotę), pracodawca musi "oddać" pracownikowi inny dzień wolny od pracy w tygodniu, nie ma zastosowania w przypadku nauczycieli. Ta grupa zawodowa podlega Karcie Nauczyciela - są oni inaczej rozliczani ze swoich przepracowanych godzin. Zatem teoretycznie za święto przypadające w sobotę, która jest dniem wolnym w szkole - nie ma konieczności, aby dyrektor zarządzał inny, dodatkowy dzień wolny. Jednak i z tej sytuacji jest pewne wyjście. Chodzi oczywiście o dni dyrektorskie, czyli dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych, które zostały wcześnie ustalone przez dyrektora danej placówki.

Jak to wygląda w praktyce? Dyrektor szkoły lub placówki, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w wymiarze dla:

  • do 8 dni - dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego
  • do 10 dni - liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających.

Ich dokładne terminy powinny być już ustalone na początku roku szkolnego i podane do wiadomości dla wszystkich uczniów i ich rodziców, toteż na stronie szkoły, czy bezpośrednio w sekretariacie placówki można zweryfikować, czy np. 10 listopada - piątek, poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości, będzie dniem bez lekcji.

Więcej o: