Bal Wszystkich Świętych. Radio Maryja pokazało, jak bawią się dzieci. "Przez Halloween wielu ma problemy psychiczne"

Bale Wszystkich Świętych to katolicka alternatywa dla zachodniego święta z pogańskimi korzeniami, jakim jest Halloween. Nie jest tajemnicą, że Kościół nie przepada za obchodzeniem celtyckiego zwyczaju przebierania się za duchy, zjawy i upiory, dlatego, zamiast celebrować śmierć, przychodzi z pomysłem korowodu błogosławionych i świętych. Radio Maryja, rozgłośnia z Torunia pod skrzydłami ojca Rydzyka, również zabrała w tej sprawie głos.

Bale Wszystkich Świętych są ostatnimi czasy dość często promowane nie tylko przez duchownych w Kościołach, czy katechetów na lekcjach religii, ale również przez niektóre katolickie media – w tym także przez Radio Maryja, rozgłośnię, która powstała pod protektoratem redemptorysty z Torunia. Co więcej, okazuje się, ze zdaniem niektórych księży, obchodzenie pogańskiego święta, może być dramatyczne w skutkach. "O tym mogą powiedzieć egzorcyści, którzy spotykają się właśnie z sytuacjami, gdzie poprzez to tzw. świętowanie [Halloween] wielu później ma duchowe i psychiczne problemy" - podkreśla o. Radosław Kramarski OFMConv, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej we Wrocławiu. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek przygotowuje się już do Świąt. Co ma gotowe? Mówi też o Halloween

Bal Wszystkich Świętych zamiast Halloween. Do takiego świętowania namawia Radio Maryja

Kościół Katolicki z całych swoich sił walczy z zachodnim świętem, które korzenie ma w pogańskich zwyczajach. Chodzi oczywiście o słynne Halloween, czyli święto duchów, zjaw, i innych stworów zza światów. W tę dyskusję włączyła się również katolicka rozgłośnia z Torunia. Na swoim portalu zachęca nie tylko do zamienienia imprezy halloweenowej na Bal Wszystkich Świętych. Co więcej, redaktorzy tego portalu również przestrzegają przed zgubnymi skutkami "celebracji śmierci", jak sami nazywają te imprezy. Co takiego może grozić dzieciom, które wezmą udział w takiej zabawie? "O tym mogą powiedzieć egzorcyści, którzy spotykają się właśnie z sytuacjami, gdzie poprzez to tzw. świętowanie [Halloween] wielu później ma duchowe i psychiczne problemy" - podkreśla o. Radosław Kramarski OFMConv, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej we Wrocławiu, cytowany na portalu radiomaryja.pl.

Także, zamiast celebrować śmierć, można nieco inaczej spędzić ten czas, do czego zachęcają duchowni. Taką alternatywą dla Halloween, które przyszło do Polski z Zachodu i promuje kulturę śmierci, są właśnie Bale Wszystkich Świętych, które zaczynają zyskiwać na popularności. Organizują je już niektóre żłobki, przedszkola, a także szkoły - o czym donosi Radio Maryja, publikując niektóre posty z mediów społecznościowych.

Na tych imprezach, sygnowanych i polecanych przez duchownych, są nawet katoliccy DJ z religijną muzyką. "Na Bal Wszystkich Świętych zapraszamy katolickiego DJ, który w duchu katolickim prowadzi zabawę i organizuje dla dzieci dobre konkursy. Oprócz dobrej zabawy jest też słodka uczta" - wskazuje ks. Krzysztof Homoncik, proboszcz parafii św. o. Pio w Gdańsku, cytowany przez radiomaryja.pl.

Jakie przebrania wybierają dzieci? Jak się dowiadujemy ze strony, wśród chłopców najpopularniejsze są postacie z naszych czasów. Dzieci wybierają św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, bł. ks. Michała Sopoćkę, św. o. Maksymiliana Kolbego. Dziewczynki stawiają głównie na Maryję, aniołki, ale także wybierają np. św. Faustynę (strój zakonnicy), czy św. Jadwigę (średniowieczny strój królowej).

Więcej o:
Copyright © Agora SA