Kaszel suchy czy mokry? Jak radzić sobie z częstą jesienną dolegliwością?

Kaszel często towarzyszy przeziębieniu i bywa bardzo uciążliwy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ocena czy jest on suchy, czy mokry to wstęp do właściwego postępowania. Jak sobie radzić z kaszlem?

Kaszel — dlaczego powstaje odruch kaszlu?

Kaszel jest rodzajem odruchu bezwarunkowego. Wiąże się z potrzebą pozbycia patogenów, które pojawiają się przy infekcji górnych dróg oddechowych. Kaszel ma za zadanie je oczyścić. Jest on bardzo częstym objawem przy przeziębieniu, ale nie tylko. Najbardziej uciążliwy staje się w nocy, gdy budzi lub uniemożliwia spokojny sen i odpoczynek. Przy przeziębieniu z reguły najpierw pojawia się suchy kaszel, który w miarę rozwoju choroby, przechodzi w mokry. Im jest silniejszy, tym większe ryzyko, że pojawi się także ból w klatce piersiowej.

Czy jest jakiś domowy sposób na kaszel?

W zasadzie większość rzeczy, które stosuje się do leczenia przeziębienia, to jednocześnie domowy sposób na kaszel. Warto w tym czasie jeść miód, który ma działanie antybakteryjne i działa jak naturalny antybiotyk. Podobnie zresztą jak czosnek który, choć miewa przykry zapach, to jednak jest bardzo skuteczny. Pomagać mogą też inhalacje, które rozrzedzać będą wydzielinę. Dobrym pomysłem jest też napar z siemienia lnianego, ponieważ łagodzi odruch kaszlu. Można do niego dodać miodu, co nie tylko poprawi smak, ale i wzmocni działanie. Innym rodzajem naparu, który świetnie nadaje się na kaszel, jest herbata z tymianku pospolitego lub z podbiału pospolitego.

Domowe sposoby leczenia kaszlu, czyli syrop z cebuli na kaszel

Jedną z najstarszych metod leczenia kaszlu jest syrop z cebuli na kaszel. Wielu z nas dostawało go w dzieciństwie i zna jego specyficzny smak. Jeśli chodzi o składniki, które potrzebne są do jego przygotowania, to są to: dwie średnie, żółte cebule, 3-4 łyżki cukru lub miodu, imbir (z którego można też zrezygnować). Cebule należy obrać i pokroić w kostkę. Wrzucić do słoika. Dodać miód lub cukier oraz ewentualnie imbir. Wymieszać i odstawić słoik na 3 dni. Cebula puści sok, więc następnie należy przecedzić i odlać płyn do nowego słoika. Można trzymać w lodówce do dwóch tygodni.

Co na kaszel u dziecka?
Co na kaszel u dziecka? Fot. Ramona Heim/Shutterstock.com (zdjęcie ilustracyjne)

Jak rozpoznać suchy kaszel?

Suchy kaszel najczęściej jest zwiastunem zbliżającego się przeziębienia. Z reguły pojawia się na samym początku infekcji górnych dróg oddechowych. Bywa nazywany również nieproduktywnym, ponieważ nie pojawiają się przy nim żadne wydzieliny. Suchy kaszel bywa bardzo uciążliwy, więc często szuka się sposobów, by go powstrzymać. Zacząć można od wspomnianych domowych sposobów, a jeśli nie jest to wystarczające, wówczas w tym celu dobrze jest się poradzić lekarza lub farmaceuty.

Kaszel suchy — kiedy należy umówić się na wizytę u lekarza?

Kaszel suchy bywa bardzo zdradliwy. Teoretycznie bowiem, jeśli ma się z nim do czynienia z uwagi na przeziębienie, powinien minąć w ciągu kilku dni. Zaniepokoić nas jednak powinno, jeśli jednocześnie pojawiać się będą też wymioty lub uczucie duszenia się. Złym objawem jest również, jeśli nie zaczyna on przechodzić ani nie zmienia się w kaszel mokry, a dodatkowo pojawia się temperatura. Wówczas nie powinno się dalej próbować domowych metod, a niezwłocznie umówić się do lekarza.

Czym jest kaszel krtaniowy?

Ten rodzaj kaszlu najczęściej dotyka dzieci. Pojawia się przy zapaleniu krtani i połączony jest zwykle z dodatkowymi dolegliwościami takimi, jak:

  • gorączka,
  • świst przy oddychaniu,
  • chrypka i utrata głosu,
  • trudności z przełykaniem.

Kaszel krtaniowy ma też charakterystyczne brzmienie, które podobne jest do dźwięku szczekającego psa. Dlatego też bywa nazywany kaszlem szczekającym. Czasem pojawia się też przy innych chorobach, jak np. astma.

Jak leczyć szczekający kaszel?

Kaszel krtaniowy bywa bardzo uciążliwy, a w przypadku małych dzieci może być niebezpieczny. Bardzo ważne jest zadbanie o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu i częste wietrzenie. Szczekający kaszel można też leczyć domowymi sposobami. Należy sporo pić, by nawilżać śluzówkę. Poza tym sprawdza się mleko z miodem i masłem, które nie tylko łagodzi ból i kaszel, ale też działa antybakteryjnie. W aptekach dostępne są też syropy na kaszel krtaniowy. Bardzo skuteczne w tym przypadku są też inhalacje. Nie warto tu także zwlekać z wizytą u lekarza, który jest w stanie prawidłowo zdiagnozować i poprowadzić skuteczne leczenie.

Zobacz wideo Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Co na kaszel będzie najskuteczniejszym wsparciem dla organizmu?

Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna kaszlu i jego rodzaj. Dobrze jest określić, czy dokucza nam kaszel mokry, czy suchy oraz skąd się wziął. Dobranie właściwych leków ma kluczowe znaczenie dla szybkiego leczenia. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni, co nam dolega. Nie sztuką jest bowiem brać leki, które nie są w stanie nam pomóc.

W jaki sposób działa syrop na kaszel?

W aptekach można znaleźć medykamenty na różne rodzaje kaszlu. Są bowiem takie, które dedykowane są na kaszel suchy i takie, które stosuje się przy mokrym. Wybór wcale nie jest oczywisty, bo w zależności od rodzaju kaszlu, działają inne substancje aktywne. Źle dobrany preparat nie będzie dawał pożądanych efektów. Syrop na kaszel suchy ma wpłynąć na częstotliwość odruchu kaszlowego, zmniejszając go. Powinien także łagodzić podrażnienia i nawilżyć śluzówkę. Natomiast w przypadku kaszlu mokrego istotne jest rozrzedzenie wydzieliny, czyli działanie mukolityczne, by możliwe stało się jej odkrztuszanie.

Czy istnieje jeden syrop na kaszel suchy i mokry?

Tak — dostępne są i takie preparaty w aptekach. Częściowo jest to duże ułatwienie, gdy nie wiemy, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. Syrop na kaszel suchy i mokry da się wtedy stosować niezależnie od tego, z jakim mamy do czynienia. Droga na skróty nie zawsze jednak jest właściwa. Lepiej w takiej sytuacji skorzystać z możliwości zasięgnięcia konsultacji lekarskiej, i zastosować odpowiednie leki.

Tabletki na kaszel — alternatywa dla syropu

W aptekach dostępne są także tabletki na kaszel. Podobnie jak w przypadku syropu, tak i tu mogą one być stosowane na różne rodzaje kaszlu. Mają też analogiczne działanie. Tak więc przy kaszlu suchym mają powstrzymywać odruch kaszlowy, by nie podrażniać dodatkowo śluzówki. Natomiast przy kaszlu mokrym mają ułatwiać odkrztuszanie wydzieliny, by łatwiej się jej pozbyć z organizmu.

Czy inhalacje na kaszel to dobry pomysł?

Inhalacje na kaszel to sprawdzona i skuteczna metoda, zwłaszcza gdy dokucza nam kaszel mokry. Niezwykle istotne jest bowiem wtedy, by pozbyć się zalegającej wydzieliny. Takie inhalacje na kaszel pomogą ją rozrzedzić, a tym samym usunąć ją z organizmu. Dodatkowo pomagają one również nawilżyć podrażnioną śluzówkę, co istotne jest przede wszystkim przy kaszlu suchym.

Jak rozpoznać kaszel alergiczny?

Jest on związany przede wszystkim z alergenem, którego chce się pozbyć nasz organizm. Taki kaszel z reguły jest suchy i pojawia się nagle. Towarzyszy mu też często drapanie w gardle. Wywołują go m.in. roztocza czy pyłki roślin. Zdarza się też przy alergii pokarmowej, a nie tylko przy alergiach wziewnych. Kaszel alergiczny nie jest więc chorobą, a objawem posiadanego uczulenia.

Zobacz też: RSV u dzieci. Pediatrka pokazała zdjęcie RTG. Widać, jakie spustoszenie może siać wirus

Więcej o: