Katar to zmora w okresie jesienno - zimowym. Jak sobie z nim skutecznie radzić?

Katar dotyka wszystkich bez wyjątku: od niemowląt aż po dorosłych. Jego przyczyn może być bardzo wiele. Jak sobie radzić z uciążliwą dolegliwością? Poznaj różne sposoby walki z katarem.

Katar — skąd się bierze wydzielina?

Katar może mieć bardzo wiele przyczyn. Może być związany z alergią — wtedy powstaje niezależnie od pory roku. Pojawia się wtedy najczęściej po zetknięciu z alergenem. Poza tym katar może być także wirusowy lub bakteryjny. Ten pierwszy jest tym, który najczęściej występuje w sezonie infekcji (jesień/zima/ wczesna wiosna) i wiąże się z reguły z innymi objawami, jak np.: ból gardła, ogólne osłabienie czy uczucie rozbicia. Czasami pojawia się wówczas również zapalenie zatok.

Katar bakteryjny natomiast wiąże się z zakażeniem błony śluzowej nosa bakteriami. Wówczas w miarę upływu czasu, wydzielina z nosa staje się coraz bardziej gęsta i zaczyna zmieniać kolor na żółty czy zielony. Czasem może pojawić się katar niezakaźny, czyli taki, który nie jest wywołany ani przez wirusy, ani przez bakterie. Jego przyczyny są zupełnie inne np. ciąża, niektóre leki. Warto również wspomnieć o tym, że niekiedy katar, który początkowo był alergiczny, wirusowy lub bakteryjny może przerodzić się w tzw. katar zatokowy. Wiąże się to z tym, że infekcja obejmuje również zatoki położone w okolicach czoła i nosa. Jednym z charakterystycznych objawów jest wtedy silny ból głowy przy pochylaniu.

Kiedy pojawia się żółty katar?

Katar jest objawem, który może mieć wiele przyczyn i wiele postaci. Nie da się więc jednoznacznie określić, jak mu zapobiegać. Żółty katar jest jednym ze stadiów infekcji bakteryjnej, która powoduje zmianę koloru wydzieliny z nosa. Kolor ten pojawia się, ponieważ jest to wydzielina śluzowo-ropna, dodatkowo o specyficznym zapachu. W tej sytuacji dobrze jest rozważyć wizytę u lekarza, który zaleci odpowiednie sposoby leczenia. Może się okazać koniecznym zastosowanie antybiotyków. Poza tym potrzebne będą preparaty, które pomogą usunąć wydzielinę i odblokują nos, by ułatwić oddychanie.

Co oznacza zielony katar? Czy należy się go bać?

Tak jak i w przypadku żółtego, zielony katar oznacza infekcję bakteryjną. Wyleczenie takiej infekcji najczęściej wiąże się z koniecznością stosowania antybiotykoterapii. W takim przypadku nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, niezależnie od tego czy chorym jest dziecko, czy osoba dorosła. Szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia uchroni przed dalszym rozwojem infekcji i jej skutkami.

Czy są jakieś domowe sposoby na katar?

Jeśli towarzyszy nam lekki, sezonowy katar możemy spróbować jednego z wielu domowych sposobów, którymi można próbować zwalczyć tę dolegliwość. Wśród nich wymienić można naturalne antybiotyki, którymi są czosnek i miód. Ważne jest również wspieranie odporności i tu przyda się witamina C, którą dobrze jest zażywać nie tylko w postaci tabletek, ale przede wszystkim zawrzeć ją w diecie, np. wraz z owocami. Dobrym pomysłem będzie więc np. rozgrzewająca herbata z cytryną czy sokiem malinowym. Skutecznym sposobem są też inhalacje, które można robić przy pomocy specjalnego inhalatora albo domowym sposobem (pochylając się nad miską z gorącą wodą i solą z głową nakrytą ręcznikiem). Udrożnić nos powinny też preparaty do nosa z solą morską. Podobnie działać będzie domowej roboty maść z majerankiem. Zioło to należy zmieszać z kremem i posmarować pod nosem.

Co na katar warto stosować, aby ulżyć swojemu nosowi?

Na pewno dobrym sposobem będzie rezygnacja ze zbędnych wyjść z domu i zwykłe wygrzanie się, a wręcz wypocenie. Należy też pamiętać, że przeziębieniom z katarem nie sprzyja też zimne i gorące powietrze. Dlatego duże znaczenie podczas leczenia może mieć nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. Co na katar oprócz tego? Niektórym ulgę mogą też przynieść ciepłe okłady robione na czoło.

Zobacz wideo Czy wapno leczy objawy alergii? [NaZdrowie]

Jakie robić inhalacje na katar?

Inhalacje na katar to sposób powszechnie znany i sprawdzony. Najbardziej tradycyjnym i znanym sposobem jest woda z solą w misce, nad którą pochylamy się, a głowę nakrywamy ręcznikiem. Sprawdzoną metodą będzie użycie zamiast soli, olejków eterycznych — zwłaszcza eukaliptusowego, ale mogą być też inne olejki. Należy je dodać do wody. Inhalacje na katar pomagają rozrzedzić wydzielinę zalegającą w nosie i czasem w zatokach oraz pozbycie się jej. Co więcej — przy katarze zatokowym pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Sposoby na katar, które pozwolą go szybciej zwalczyć

Poza metodami już wymienionymi nie można zapominać o tym, że przy katarze konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Przede wszystkim warto pić wtedy wodę, ale może być też herbata. Organizm potrzebuje mieć możliwości regeneracji, dlatego należy jak najwięcej wypoczywać. Sposoby na katar to też właściwa dieta, która bogata będzie owoce i warzywa, zawierające bardzo dużo witamin.

Katar sienny — czym jest?

Nie każdy katar związany jest jednak z infekcją. Katar sienny to tak naprawdę synonim kataru alergicznego. Jest więc on wywoływany przez alergen, np. roztocza, pyłki traw, sierść etc. Dlatego też może występować sezonowo, gdy np. kwitną określone rośliny. Niektórzy alergicy uczuleni są na takie rzeczy, przez które katar mogą mieć nawet cały rok, np. kurz. Katar sienny bywa bardzo intensywny i dokuczliwy. W jego niwelowaniu najlepiej sprawdzą się leki przeciwalergiczne. 

Czy istnieje lek na katar?

Nie ma jednego preparatu, który leczyłby każdy katar. Nie da się tego dokonać, ponieważ różne są przyczyny jego powstawania. Przy katarze alergicznym pomocne mogą być leki, które stosuje się właśnie przy uczuleniu. Przy katarze bakteryjnym koniecznym może się okazać użycie antybiotyku. W każdym przypadku warto jest zaczynać od domowych sposobów.

Genialny sposób na katar, czyli które metody są najlepsze?

Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie o genialny sposób na katar. Wszystko uzależnione jest od przyczyny jego powstawania. Na pewno jedną z najlepszych opcji, niezależnie od tego, z jakim katarem mamy do czynienia, są inhalacje. Zdecydowanie pomagają bowiem oczyścić drogi oddechowe. W przypadku kataru siennego kolejny sposób na katar to wykluczenie alergenu ze swojego otoczenia. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Zobacz też: Domowy sposób na katar. Gałganek Aliny nie działa? Wypróbuj syrop Anny Lewnadowskiej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.