Dynia na Halloween: wesoła, straszna, śmieszna? Wybierz swoją!

Dynia na Halloween to obowiązkowy element dekoracji, bez względu na to czy urządzasz w domu imprezę z tej okazji, czy nie. Lampiony z dyni to tylko jedna z wielu opcji na stworzenie niepowtarzalnej dekoracji. Poznaj także inne możliwości.

Dynia na Halloween — skąd się wziął zwyczaj robienia lampionów z tego warzywa?

Dynia na Halloween, czyli rodzaj lampy zrobionej z wydrążonej dyni to zwyczaj, który przywędrował z Irlandii. Początkowo w tym celu wykorzystywano brukiew, buraki i rzepę. Jako pierwsza to Wielka Brytania wykorzystała dynię w celu wykonania z niej jack-o-lantern, czyli latarni z dyni. W Irlandii takie lampiony oznaczały błędne ogniki, które miały być duszami zmarłych. Aktualnie w dyniach wycina się różne kształty, które mają wygląd m.in. postaci, twarzy, czaszek, szkieletów.

Szablon: dynia na halloween. Wzory do wyboru

Najłatwiej do wycinanek tworzonych w warzywie wykorzystać szablon. Dynia na Halloween i wzory, które dostępne są w internecie, ale również w różnych sklepach, mogą pomóc nam wykonać właśnie takie jesienne lampiony. Dekoracje tego rodzaju świetnie wyglądają wieczorem, ustawione przed domem, ale również we wnętrzach domów i mieszkań. Im dynia jest większa, tym więcej jest możliwości związanych z wycinaniem i ozdabianiem. Małe jednak również nadają się do takich celów.

Jaka dynia na halloween? Wzory śmieszne — nie wszystko wszak musi być poważne!

To od nas zależy, jak będzie wyglądała dynia na halloween. Wzory śmieszne wywołują uśmiech na twarzy i pozwalają cieszyć się ich różnorodnością. Wśród takich szablonów wymienić można np.:

  • dynię, której wzrok będzie miał zeza i krzywy uśmiech;
  • dynię, której wytniemy zęby w dość szeroko otwartej paszczy, a tam włożymy mniejszą, która będzie wyglądała na zjadaną;
  • dynię, w której zamiast twarzy wytniemy np. kota;
  • dynię, w której wytnie się inne śmieszne minki albo kształty.
Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Dynia na halloween dla dzieci jako świetna zabawa z rodzicami

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają wspólne prace razem z rodzicami. Często maluchy chętnie "pomagają" w kuchni np. przy gotowaniu, robieniu naleśników, klusek, czy innych rzeczy. Tak samo chętnie pomagać będą przy wycinaniu dyni. Dlatego dynia na halloween dla dzieci to świetna zabawa i czas spędzony z rodzicami. Warto zapytać najmłodszych o ich pomysły na wykonanie takiej lampy i poprosić o pomoc w jej ozdabianiu lub wydrążeniu warzywa.

Dynia na halloween — jak zrobić? Czy da się ją zabezpieczyć tak, by się nie psuła?

Co roku na początku października pojawiać zaczyna się tematyka ozdób halloweenowych, a jedną z nich jest właśnie dynia na halloween. Jak zrobić? Jak przygotować i konserwować? Oto kilka wskazówek:

  1. należy ustawić dynię ogonkiem w górę i wyciąć coś na kształt "pokrywki". Otwór powinien być na tyle  duży, by możliwe było z użycie ręki lub łyżki do jej wydrążenia. Należy przy tym pamiętać, że nacięcia winny być dokonane pod skosem w taki sposób, by "pokrywka" nie wpadła nam potem do środka;
  2. następnie na powierzchni dyni należy narysować wybrane kształty, wzory;
  3. ostrym narzędziem należy wyciąć narysowane kształty, zaczynając od tych najdrobniejszych, ponieważ w miarę wycinania ścianki dyni stają się coraz mniej stabilne;
  4. po ukończeniu wszystkich tych czynności do środka wstawić można świeczkę lub lampkę led i nałożyć "pokrywkę".

W internecie znaleźć można dużo porad na temat tego, co zrobić, by dynia nie pleśniała i nie psuła się. Wymienia się tam m.in.: olejowanie, przesypywanie solą, smarowanie wazeliną i wiele innych metod. Jednakże ich skuteczność jest raczej znikoma, ponieważ wcześniej czy później warzywo i tak zacznie się psuć. Jedyną w miarę skuteczną metodą, ale i ona nie zabezpiecza całkowicie przed zepsuciem, jest jej spryskiwanie wodą co jakiś czas.

Straszna dynia na halloween — jak podkreślić jej wygląd?

Dynia daje wiele możliwości wykonania z niej ciekawych, ozdobnych lampionów przede wszystkim ze względu na to, że można dobierać różne kształty. Dlatego też wybierając wzór, który chcemy w niej wyciąć, warto zwrócić uwagę również na kształt samej dyni. Taka dynia może bowiem kształtem przypominać np. ducha, czaszkę etc. Dzięki temu straszna dynia na halloween może być naprawdę przerażająca.

Śmieszna dynia na halloween czy straszna? Pomysły na wzory

Niezależnie od tego, czy chcemy, aby nasza dynia była bardziej przerażająca czy zabawna, można śmiało próbować odchodzić od jej tradycyjnego wyglądu, którym z reguły są wycięte oczy, nos i uśmiech przeważnie w postaci zygzaka. Oczywiście jest to najprostszy rodzaj wzoru, który zwłaszcza osobie dopiero zaczynającej zabawy z wycinaniem dyni może wiele ułatwić. Jeśli jednak już robiliśmy takie ozdobne dynie, można spróbować trudniejszych wersji. Śmieszna dynia na halloween może więc mieć kształt twarzy jakiejś postaci z kreskówki, czy bajki. Podobnie zresztą jest w przypadku wycinania wzorów, które mają straszyć. Tu wykorzystać można postaci np. z horrorów. Ilość wzorów jest jednak nieograniczona i co roku można próbować innych.

Zobacz też: Matkę oburzył strój na Halloween, który chce założyć jej 15-letnia córka. "To nie wypada"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.