Najbliższe dni wolne od szkoły. Kiedy wypadają? Do długiego weekendu zostały 4 dni

Najbliższe dni wolne od szkoły już niedługo. Wielu uczniów czeka na początek listopada, ponieważ wie, że z okazji nadchodzącego święta mogą liczyć na dzień bez zajęć lekcyjnych. Niektórzy cieszą się podwójnie, bo okazuje się, że decyzją dyrektora szkoły - będą oni mieć długi weekend.

Najbliższe dni wolne od szkoły zwykle związane są z różnorodnymi świętami, zarówno tymi państwowymi, jak i kościelnymi. I tak z okazji nadchodzącego Dnia Wszystkich Świętych, który przypada na 1 listopada, uczniowie mają wolne od szkoły i zajęć, a dorośli od pracy. Jednak to nie koniec dobrych informacji, bo niektóre placówki zdecydowały się na ogłoszenie dodatkowych dni wolnych, w ramach tzw. dni dyrektorskich. Zatem niektórzy uczniowie za 4 dni rozpoczną długi weekend. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czarzasty zwrócił się do Dudy: Koniec kombinowania! Popieramy danie misji tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi

Najbliższe dni wolne od szkoły. Długi weekend już na horyzoncie

Za 4 dni niektórzy uczniowie rozpoczną pierwszy w tym roku długi weekend. Dlaczego? Skąd ta okazja? Okazuje się, że w ramach tzw. dni dyrektorskich, czyli dodatkowych dni wolnych od zajęć lekcyjnych, niektóre placówki edukacyjne ustaliły, że 30 i 31 października (lub 2 i 3 listopada) będzie dniem wolnym od zajęć. Ma to związek ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych, która przypada na 1 listopada. Jest to dzień ustawowo wolny od szkoły, ale też i pracy. Tego dnia nieczynne są również urzędy oraz sklepy. W 2023 roku święto to wypada w środku tygodnia, czyli w środę. Toteż, aby dać możliwość niektórym osobom na dotarcie na cmentarz i odwiedzenie wszystkich grobów rodzinnych, niektórzy dyrektorzy zarządzili właśnie poniedziałek i wtorek lub czwartek i piątek - dniami wolnymi od szkoły. W części placówek uczniowie w tych dniach nie będą mieć zajęć lekcyjnych.

Jednak pamiętajmy, że dzień wolny od zajęć edukacyjnych w ramach dni dyrektorskich nie oznacza, że szkoły są zamknięte. Wręcz przeciwnie. Rodzice, którzy nie mają opieki dla swoich pociech, bo sami muszą iść do pracy, mogą przywieźć dziecko do szkoły. Placówka musi zapewnić uczniom opiekę 30 i 31 października lub 2 i 3 listopada - świetlice szkolne będą pełnić dyżury, by zaopiekować się dziećmi. Rodzice powinni jedynie odpowiednio wcześniej poinformować wychowawcę klasy lub złożyć odpowiedni wniosek (jeśli wymaga tego konkretna placówka).

Po tym październikowo - listopadowym długim weekendzie, na dłuższe wolne uczniowie będą musieli poczekać aż do końcówki grudnia. Dni wolne w roku szkolnym 2023/2024 przedstawiają się następująco:

  • 23 grudnia 2023 - 1 stycznia 2024: zimowa przerwa świąteczna;
  • Ferie zimowe (15 - 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie; 22 stycznia - 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie; 29 stycznia - 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie; 12 - 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie)
  • 28 marca - 2 kwietnia 2024: wiosenna przerwa świąteczna;
  • 1-3 maja 2024: majówka - wolne od środy do piątku, więc będzie kolejna szansa na przedłużony weekend;
  • 30 maja 2024: Boże Ciało;
  • 22 czerwca - 31 sierpnia 2024: wakacje.
Więcej o: