Mikołajki to dzień, na który czekają mali i duzi. Skąd wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami?

Mikołajki to wyjątkowy dzień, w którym możesz poprzez drobne upominki, sprawić przyjemność swoim bliskim, nie tylko tym najmłodszym, ale właściwie każdemu bez względu na wiek. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym dniu.

Mikołajki i legendy dotyczące tego święta

Mikołajki wywodzą się z legend o życiu świętego Mikołaja. Opowieści te zyskały na popularności w średniowieczu poprzez wystawiane w tamtym czasie przedstawienia. Największą popularnością cieszyła się historia opowiadająca o sąsiedzie Mikołaja, który po tym, jak popadł w biedę, postanowił sprzedać swoje trzy córki. Mikołaj jednak postanowił uratować dziewczyny. Dlatego też podrzucał przez okno posag dla każdej z nich. Kiedy sąsiad wyprawił wesela dla dwóch, zaczął się zastanawiać, skąd biorą się pieniądze. Dlatego czekał i udało mu się w końcu upilnować, gdy Mikołaj wrzucał przez okno posag dla ostatniej z sióstr. Poczuł się zawstydzony i obiecał zmienić swoje życie. 

Mikołajki — święto: skąd się wzięło?

Nazwa tego dnia pochodzi od imienia biskupa Miry — świętego Mikołaja. Święto obchodzone było i jest w dniu 6 grudnia, ale obecnie bardziej świecką postać przyjmują celebrowane Mikołajki. Święto przetrwało, ale już nie jest tak popularne tylko w tradycji katolickiej czy prawosławiu, a stało się powszechnie znane. W średniowieczu w wigilię tego dnia, czyli dzień przed dzieciom dawało się prezenty. Obecnie upominki darowywane są właśnie w dniu 6 grudnia, a legenda świętego Mikołaja trochę ewoluowała i obecnie mówi się o tym, że rozdaje on prezenty w wigilię Bożego Narodzenia.

Jak wybrać prezent na Mikołajki?

Prezent na mikołajki to nigdy nie jest łatwa decyzja. Niby nie jest to święto o takim znaczeniu, jak np. Boże Narodzenie, a jednak warto o nim pamiętać i obdarować bliskich. Można im dzięki temu sprawić przyjemność jakimś drobiazgiem. Dobrze jest więc zaobserwować, czy drogie nam osoby nie potrzebują jakichś przedmiotów codziennego użytku, jak np. kosmetyki, przybory biurowe, drobna galanteria albo nie pragną udać się na koncert czy do teatru na wybraną sztukę. Prezent na Mikołajki nie musi być drogi, ale powinien uwzględniać preferencje osoby, którą chcemy obdarować.

Święty MikołajŚwięty Mikołaj Krakenimages/unspash

Kiedy są Mikołajki? Tę datę znają wszystkie dzieci!

Mikołajki to bardzo pozytywny dzień, na który czekają przede wszystkim najmłodsi. Trudno jednak przeoczyć tę datę, gdyż już wiele dni przed nią mnóstwo jest informacji z tym związanych w radiu czy telewizji. Kiedy są Mikołajki? Jaką datę należy zapisać w kalendarzu? Święto to wypada w dniu 6 grudnia.

Jakie składać życzenia na Mikołajki?

Życzenia na Mikołajki powinny być wesołe i radosne oraz nieskomplikowane. Jako przykłady można tutaj podać:

 • "Wszystkiego najlepszego — niech tego dnia nie brakuje uśmiechu i niespodzianek"
 • "Wesołych Mikołajek — niech tego dnia przyjemności i prezentów będzie pod dostatkiem"
 • "Cudownych Mikołajek — niech ten dzień będzie bardziej zaskakujący niż aktualizacja na Windowsie"
 • "Niech ten dzień będzie tak wyjątkowy dla Ciebie, jak Ty jesteś dla mnie".
Zobacz wideo Nie tylko Święty Mikołaj. Zobacz, kto rozdaje prezenty w Europie

Jaki prezent na Mikołajki dla chłopaka?

Mikołajki to idealny dzień, by sprawić przyjemność drugiej osobie. Prezent na Mikołajki dla chłopaka to świetny pomysł, by sprawić mu radość drobnym upominkiem w postaci np.:

 • gadżetu do komputera,
 • biletu na koncert,
 • płyty ulubionego zespołu,
 • biletu do kina lub teatru,
 • koszulki z wesołym napisem albo z wybranym nadrukiem w postaci zdjęcia,
 • kolacji przy świecach,
 • perfum.

Prezent na Mikołajki dla dziewczyny — co wybrać?

W większości przypadków idealnym prezent na Mikołajki dla dziewczyny jest jakiś element biżuterii. Może to być np. zawieszka na łańcuszek bądź sam łańcuszek, koralik do bransolety typu pandora, kolczyki itp. drobiazgi. Oczywiście dziewczęta również uprawiają sporty, muzykę, filmy etc. więc upominek może być również związany z tym lub z innym hobby. Bardzo dobrym pomysłem będzie również wspólna wyprawa do kina, teatru lub w inne miejsce, w którym obdarowana osoba lubi bywać. Można również podarować kubek z nadrukiem lub koszulkę, czy inny element odzieży. Inspiracji jest bardzo wiele, a część rzeczy można też wykonać samemu.

Jaki prezent na Mikołajki dla dzieci? Przygotuj go z wyprzedzeniem!

W kwestii tego, jaki prezent na mikołajki dla dzieci będzie odpowiedni warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wiele zależy tutaj od wieku naszej pociechy. Świetnie na prezent na Mikołajki dla dzieci nada się np. wymarzona gra komputerowa lub planszowa, piękny pluszak, zestaw klocków Lego lub innych. Jeśli dzieci są już starsze, prezent może uwzględniać też ich hobby związane np. z rysowaniem czy ulubionym sportem. Jeśli dziecko lubi coś tworzyć samemu, to może to być dziecięcy zestaw kreatywny, który pozwoli dziewczynce np. na samodzielne wykonanie biżuterii, a chłopcu na zbudowanie czegoś. Jeśli dziecko lubi malować, świetnym upominkiem może być zestaw do rysowania w postaci pudełka z ogromną ilością kredek lub farb. No i nie można zapominać, że bez względu na wiek, dzieci kochają też dostawać słodycze. Ten rodzaj prezentu powinien jednak być dawany rozważnie.

Upominki na Mikołajki — przykłady. Najważniejsza jest pamięć

Tego dnia najbardziej liczy się, że pamiętało się o osobie bliskiej. Upominki na Mikołajki mogą więc mieć różną postać. Można je wykonać samemu lub kupić. Na kilka tygodni przed tym świętem można znaleźć niezliczone oferty pomysłów na różne drobiazgi, np.:

 • świeczki,
 • własnoręcznie wykonane wypieki,
 • kosmetyki,
 • breloki z dedykacją,
 • słodycze,
 • książki,
 • kubki,
 • poduchy z nadrukiem,
 • wesołe skarpety.

Zobacz też: Prezent na mikołajki dla przyjaciela - 16 pomysłów na świąteczne podarunki. Same hity zakupowe

Więcej o: