"Wychowałam 5 dzieci i nie było 500 plus. Teraz dają 800 plus, a matki leżą i nie pracują"

"Wyszłam za mąż w wieku młodzieńczym, a swoje pierwsze dziecko urodziłam przed 20. rokiem życia. Wychowałam 5 dzieci i wtedy nie było 500 plus. Teraz dają 800 plus, a matki, zamiast inwestować w dzieci, to leżą i nie pracują. Przecież te rodziny, w których jest po kilkoro dzieci, otrzymują od państwa naprawdę spore pieniądze. Nie mogę pojąć, dlaczego wciąż krzyczą, że im mało. Ja nie dostałam nic, a żaden dzieciak głodny nie chodził. Do tego sami zdobyli wykształcenie i jak trzeba było, to szli ze mną na pole. Nikt nie protestował. Szanowali matkę i ojca jak nikogo."

Wychowanie dzieci na przestrzeni lat diametralnie się zmieniło. Duże znaczenie odegrał brak dostępu do nowych mediów, a także zupełnie inna mentalność. Mówi się, że ludzie byli bardziej uprzejmi i życzliwi, co często wpływało na ich sposób życia. Jedna z emerytek w liście do redakcji, który spisała jej wnuczka, opowiada o tym, że choć przeżyła już ponad siedemdziesiąt lat, to wciąż nie może zrozumieć, jak bardzo zmienił się świat. Najwięcej mówi jednak o macierzyństwie i świadczeniach, które rząd "rozdaje na prawo i lewo".

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus: Wszystkie świadczenia społeczne powinny być regularnie rewaloryzowane

"Ja nie dostałam od rządu nic, a żaden dzieciak głodny nie chodził"

Mam 73 lata i bardzo dużo widziałam w życiu, a jeszcze więcej przeżyłam. Urodziłam się w czasach, kiedy ludzie się po prostu szanowali. Mieszkaliśmy na wsi. Jak jeden potrzebował pomocy, to zaraz ją otrzymywał. Sąsiad był jak rodzina, dlatego muszę powiedzieć, że miałam ogromną rodzinę. Wyszłam za mąż w wieku młodzieńczym, a swoje pierwsze dziecko urodziłam przed 20 rokiem życia. Wychowałam 5 dzieci i wtedy nie było 500 plus. Teraz dają 800 plus, a matki, zamiast inwestować w dzieci, to leżą i nie pracują. Przecież te rodziny, w których jest po kilkoro dzieci, otrzymują od państwa naprawdę spore pieniądze. Nie mogę pojąć, dlaczego wciąż krzyczą, że im mało.

Ja nie dostałam od rządu nic, a żaden dzieciak głodny nie chodził. Do tego sami zdobyli wykształcenie i jak trzeba było, to szli ze mną na pole. Nikt nie protestował. Szanowali matkę i ojca jak nikogo. Nie zawsze były pieniądze, a i tak nikt nie narzekał. Teraz, jak patrzę na swoje dzieci, to jestem spełniona. Każdy ma dobrze płatną pracę i cudowną rodzinę. 

"Matki nie szanują rodzicielstwa, a patologia się szerzy"

Boli mnie jednak to, jak teraz rząd pomaga rodzinom. Zamiast zapewniać wycieczki czy komputery, to przekazują pieniądze, które często nie są przeznaczane na dzieci, a po to, aby rodzicom żyło się lepiej. Matki nie szanują rodzicielstwa, a patologia się szerzy. Szkoda mi dzieci, które żyją w rodzinach, w których żyje się tylko dla pieniędzy. Wiem jednak, że ludzie sami zgotowali sobie ten los. Dużo bym dała, aby moje wnuczki wychowywały się w moich czasach. Wszystko było beztroskie, łatwiejsze i po prostu piękniejsze. 

Janina. 

Czy zabiorą 800 plus? Donald Tusk powiedział, co będzie dalej ze świadczeniem

Obecne świadczenie 500 plus, jak i zbliżająca się podwyżka do 800 plus zostały wprowadzone przez PiS. Jednak jak się okazuje, opozycja nie zamierza rezygnować z tego programu. Sam Donald Tusk powiedział, że popiera świadczenie wychowawcze i jeszcze przed wyborami proponował podniesienie go do 800 plus już od czerwca 2023 roku. Podobnego zdania jest też Tomasz Siemoniak, wiceszef KO.

Co było dane, nie będzie odebrane

- tłumaczył. Potwierdził to również Władysław Kosiniak-Kamysz. "800 plus już zostało przyjęte. Nie będziemy Wisły kijem zawracać. Są osoby, które to już sobie zaplanowały, które mają to w budżecie rodzinnym. Rezygnacja ze świadczenia byłaby wobec nich nie w porządku" - zapewnił. Stąd można wnioskować, że 500 plus będzie dalej wypłacane rodzicom, podobnie jak świadczenie 800 plus, które wejdzie w życie od nowego roku kalendarzowego.

Dodatkowe świadczenia dla polskich rodzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne działania na rzecz młodych małżeństw oraz rodzin. Jednym z nich dodatkowe świadczenia rodzinne:

  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy,
  • program "Rodzina 500+",
  • program "Dobry Start",
  • program "Maluch+",
  • opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3,
  • Karta Dużej Rodziny,
  • dodatek osłonowy,
  • zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
  • świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych,
  • świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.