W 2023 roku polski rząd zmienił nieco zasady w kwestii urlopów rodzicielskich, które między innymi stały się dłuższe. Jednak aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Jakie? I czy matka dziecka musi być osobą pracującą, czy jednak niekoniecznie? Tłumaczymy.
Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?
Urlop rodzicielski dla ojca dziecka. Czy matka musi pracować?
Urlop rodzicielski przysługuje każdemu z rodziców, o ile są zatrudnieni na umowę o pracę, umowę cywilnoprawną czy prowadzą własną działalność gospodarczą. A czy pracujący ojciec dziecka może skorzystać z urlopu, gdy matka malucha nie pracuje? To zależy od rodzaju tego urlopu. Jak podaje serwis Zielona Linia, zasady są następujące:
- urlop tacierzyński (czyli niewykorzystana przez matkę część urlopu macierzyńskiego) nie przysługuje, gdy matka nie ma do niego uprawnień, czyli np. jest bezrobotna,
- urlop ojcowski (dwa tygodnie w ciągu dwóch pierwszych lat od narodzin dziecka) - zawsze przysługuje ojcu, bez względu na to, czy matka pracuje, czy jest bezrobotna.
Urlop rodzicielski dla ojca dziecka. To się zmieniło od 2023 roku
Urlop rodzicielski w 2023 roku został wydłużony, a dodatkowo każdemu z rodziców przyznano dziewięć tygodni nieprzenoszalnych na drugiego. Stąd urlop ten obecnie wynosi odpowiednio:
- 41 tygodni - gdy urodzi się jedno dziecko przy jednym porodzie,
- 43 tygodnie - gdy urodzi się co najmniej dwoje dzieci przy jednym porodzie,
- 65 - 67 tygodni - gdy dziecko urodzi się z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem, bądź nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, która pojawiła się już w okresie ciąży lub samego porodu.
Drugą nowością jest możliwość pracy rodzica na pół etatu w czasie trwania urlopu rodzicielskiego, który wówczas odpowiednio się wydłuża:
- 82 tygodnie - gdy urodzi się jedno dziecko przy jednym porodzie,
- 86 tygodni - gdy urodzi się co najmniej dwoje dzieci przy jednym porodzie,
- 130 - 134 tygodnie - gdy dziecko urodzi się z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem, bądź nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, która pojawiła się już w okresie ciąży lub samego porodu.
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.