Matura, zwana egzaminem dojrzałości jest najważniejszym egzaminem dla uczniów, którzy kończą szkołę średnią. Jednym z przedmiotów obowiązkowych jest język polski, który składa się z dwóch części - pisemnej i ustnej. Część pisemna to test oraz wypracowanie, a ustna - odpowiedź na wylosowane pytania z dwóch pól - jawnej i niejawnej. Pytania niejawne uczniowie poznają dopiero na egzaminie, a jawne znamy już teraz, Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) niedawno opublikowała pełną ich listę na swojej stronie. Ile ich jest i czym się różnią od tegorocznych? Jakie zagadnienia obejmują? Wyjaśniamy.
W tym roku na maturze ustnej z języka polskiego było 110 pytań, a w przyszłym roku będzie tak samo - też 110 pytań, Jak podaje w komunikacie CKE, ta lista dotyczy wyłącznie uczniów, którzy obecnie uczęszczają (w roku szkolnym 2023/2024) do klas III liceum i klas IV technikum, czyli tych, którzy do matury przystąpią w 2025 roku. Pełna lista pytań jawnych na egzamin ustny 2025 znajduje się w tym miejscu. Z kolei w serwisie Strefa Edukacji, można znaleźć opracowania do tychże pytań, które sukcesywnie się ukazują. Warto też wiedzieć, że uczniów będzie obowiązywała znajomość w całości następujących lektur:
Poza wyżej wymienionymi utworami literackimi, uczniowie przystępujący do matury 2024 i 2025 muszą zapoznać się też kilkoma dziełami, które wystarczy znać we fragmentach, bądź ich wybór należy do nauczyciela. Należą do nich następujące dzieła literackie:
we fragmentach:
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.