Angina: rozpoczyna się okres wzmożonych zachorowań. Jak ją rozpoznać?

Angina to jedna z częściej spotykanych chorób wśród dzieci - czym się charakteryzuje? Jak leczyć? Czy jest groźna?

Angina — podstawowe informacje

Angina to jedna z diagnoz, którą słyszy się często, zwłaszcza gdy ma się dzieci. Jednak może na nią zachorować każdy człowiek niezależnie od wieku. Choroba ta wiąże się ze stanem zapalnym gardła, który wywołuje paciorkowiec z grupy A Streptococcus pyogenes. Odpowiada on też za szkarlatynę. Angina to jednak nie tylko bakterie — może wystąpić także angina wirusowa. Choroba przenosi się drogą kropelkową. Najczęściej choruje się na nią w chłodnych miesiącach.

Angina — objawy, które wskazują na zachorowanie

Angina z pewnością jest jedną z bardziej dokuczliwych chorób, która ma odmienne symptomy w zależności od tego, czy mamy do czynienia z wirusową, czy paciorkowcową anginą. Objawy wirusowej anginy, które można tu wymienić, to m.in.:

  • kaszel,
  • ból gardła i jego obrzęk gardła,
  • gorączka,
  • katar,
  • owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Natomiast objawy anginy wywołanej przez paciorkowce to m.in.:

  • ból gardła,
  • przekrwienie śluzówki gardła i migdałków,
  • gorączka,
  • powiększenie węzłów chłonnych na szyi,
  • migdałki mogą być pokryte nalotem,
  • wymioty.

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy anginą wirusową i bakteryjną jest to, że ta pierwsza rozwija się stopniowo, podczas gdy ta druga pojawia się nagle i jej przebieg jest dość gwałtowny.

Co to takiego angina ropna?

Angina ropna to choroba, która miewa trudny, gwałtowny i bardzo nieprzyjemny przebieg. Często jest też bardzo bolesna. Angina ropna to inaczej angina bakteryjna. Ból gardła jest na tyle intensywny, że uniemożliwia swobodne przełykanie, a czasem nawet oddychanie. Samopoczucia nie poprawia też wysoka gorączka. Angina ropna najczęściej występuje u małych dzieci, co powoduje u nich bardzo duży dyskomfort.

Jak przebiega angina wirusowa? Jak ją odróżnić?

Angina wirusowa stanowi zdecydowaną większość zachorowań. Wywołują ją m.in.: wirusy grypy, wirus Epsteina - Barr, koronawirusy. Częściej występuje u osób dorosłych niż u dzieci. Zwykle trwa ona ok. tygodnia.

Zobacz wideo To tylko chrypka? Czasem jest objawem poważnych problemów zdrowotnych

Czy angina jest zaraźliwa?

Niestety tak i to dość łatwo można ją "złapać". Przenosi się bardzo prosto drogą kropelkową w skupiskach ludzkich, np. w tłumie w tramwaju czy autobusie, w szkole, czy w miejscach pracy, gdzie jest dużo ludzi. Dlatego pytając, czy angina jest zaraźliwa, dobrze jest pamiętać, że tak i jeśli będzie stwierdzona u nas lub u naszych dzieci, lepiej nie wychodzić wtedy z domu. Można bowiem bardzo szybko zarazić sporą liczbę ludzi.

Antybiotyk na anginę. Jak leczy się anginę?

Jeśli ktoś dość często choruje na stany zapalne gardła i migdałków, to może się okazać, że jedyną metodą, która może przynieść trwałe efekty, jest usunięcie migdałków. Poza tym sposób leczenia zależy od rodzaju choroby. To lekarz stwierdza, czy w tym konkretnym wypadku pomoże antybiotyk na anginę, czy cokolwiek innego. Przy zakażeniu wirusowym w zasadzie podaje się tylko leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a sama infekcja powinna ustąpić po ok. 3-4 dniach. Natomiast jeśli mamy do czynienia z chorobą wywołaną przez bakterię, to wówczas konieczne będzie podanie penicyliny lub innego antybiotyku.

Angina: leczenie i powikłania

Nie wolno lekceważyć chorób takich jak angina. Leczenie jest bardzo ważne, dlatego jeśli choroba nie jest właściwie zdiagnozowana lub też terapia zostanie przerwana zbyt szybko, może dojść do powikłań. Jeśli więc zostaną zauważone wymienione objawy anginy, to najlepiej jest wybrać się do lekarza i potwierdzić chorobę oraz wdrożyć właściwe leczenie. Wśród powikłań nieleczonej lub niewłaściwe leczonej anginy wymienić można np.:

  • zapalenie zatok,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • zapalenie węzłów chłonnych
  • zapalenie ucha środkowego.

Angina paciorkowcowa a zapalenie wirusowe gardła – jak powinna wyglądać diagnostyka?

Istotne jest rozróżnienie tych dwóch chorób, aby wdrożyć właściwe leczenie zwłaszcza u małych dzieci. Jedyną możliwością uzyskania pewności, że jest to np. angina bakteryjna jest diagnoza, która umożliwia podjęcie właściwego leczenia z tego rodzaju zakażeniem gardła. Dlatego istotne jest pobranie wymazu z gardła i wykonanie posiewu. Próba postawienia diagnozy tylko na podstawie obserwowanych objawów może być niemożliwa, ponieważ zwykłe zapalenie gardła jest w tym zakresie bardzo podobne.

Angina u dziecka, czyli jak pomóc maluchowi

Angina u dziecka jest trudnym momentem, ponieważ jest to bardzo dokuczliwa choroba. Ból gardła przy przełykaniu i inne dolegliwości mogą szczególnie mocno być odczuwane przez dzieci, które nie rozumieją przyczyn złego samopoczucia. Tym bardziej istotna jest szybka diagnoza i właściwie dobrana metoda leczenia. Dlatego jeśli podejrzewamy, że dana choroba to nie przeziębienie, a angina u dziecka, warto niezwłocznie udać się do lekarza. Stosowanie domowych sposobów leczenia może być bowiem w tym wypadku wysoce nieskuteczne.

Zobacz też: Angina w ciąży - dlaczego może być niebezpieczna? Jak ją leczyć?

Więcej o: