Sezon chorobowy sieje postrach wśród rodziców. "Tydzień w przedszkolu, dwa tygodnie w domu"

Wielu rodziców, szczególnie młodszych dzieci załamuje ręce. Ich pociechy od września więcej są chore niż zdrowe. Nie ma co się dziwić, że nie wiedzą już, co mają robić.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Dzieci w żłobkach i przedszkolach chorują na potęgę. Wszyscy o tym niby wiedzą, ale jak rusza sezon chorobowy, to rodzice często panikują. Szukają przeróżnych sposobów na zwiększenie odporności dziecka i załamują się, jeśli "nic nie działa".

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie

Osoby, które nie mają dzieci, wielokrotnie uważają, że rodzice przesadzają z tym ciągłym marudzeniem. W miejscach pracy zdarza się nawet, że bezdzietni współpracownicy uważają, że rodzice biorący zwolnienia na dzieci lenią się i chcą sobie zdobyć dodatkowe wolne, by posiedzieć z dzieckiem. Na szczęście wszystko się zmienia, gdy sami mają pociechy i wiedzą, jak to wszystko wygląda naprawdę.

Kiedyś na szkoleniach z prawa medycznego i ZUS zastanawiałem się, po kiego grzyba jest aż 60 dni na opiekę nad chorym dzieckiem w roku. Teraz kiedy pierwszy poszedł do przedszkola, już to wiem. A żart: tydzień w przedszkolu dwa tygodnie w domu to nie żart, tylko rzeczywistość

- napisał na swoim Twitterze Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej, rezydent onkologii.

Pod jego wpisem pojawiło się wiele komentarzy rodziców, którzy "witają w klubie". Niektórzy przyznają, że problemem jest to, że większość dzieciaków jest przyprowadzanych chorych i często nie daje im się w pełni wyzdrowieć.

Niestety, z tego co obserwuję po sytuacji, to wielu rodziców nie daje do końca wyzdrowieć swoim pociechom i dzień po ustąpieniu objawów od razu odstawiają do żłobka. A wtedy zaczyna się choroba od nowa.

- stwierdził jeden z komentujących. "Proszę wziąć dwa głębokie wdechy. Ten cykl tydzień zdrowe, dwa chore potrwa rok. Po drodze jeszcze ospa i wszawica. Idzie się przyzwyczaić. Zapomni pan o tym wszystkim po pierwszym zebraniu w szkole" - stwierdził ktoś inny.

Widzisz, że u dziecka zaczyna się przeziębienie? Warto szybko zastosować te sposoby. Mamy znają je od dawnaWidzisz, że u dziecka zaczyna się przeziębienie? Warto szybko zastosować te sposoby. Mamy znają je od dawna shutterstock.com

Dzieci chorują w przedszkolach - to normalne

Niektórzy rodzice martwią się, że z ich dziećmi jest coś nie tak, skoro ciągle chorują. Niedawno dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog i tata trójki dzieci, który na swoim Instagramie @dr_feleszko dzieli się poradami dla rodziców, uspokaja jednak, że nie ma powodów do obaw.

Wiecie, że to całkowicie normalne, że dziecko choruje 6-7 razy w roku, a zdarza się nawet, że 10-12? Tym samym może być tak, że ok. 15 tygodni w roku dziecko może być chore. Niestety...

- napisał lekarz. Oznacza to, rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość i przeczekać ten "chorobowy czas". Na szczęście z wiekiem dzieci są coraz bardziej odporne na infekcje, więc w szkole chorują już zdecydowanie rzadziej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.