Imię charakterne, rzadko spotykane i nie udziwnione. Problemem są zdrobnienia

Wybór imienia dla dziecka to niełatwa sprawa. Niektórzy rodzice inspirują się imionami swoich babć lub ulubionych bohaterów książek czy seriali. To jedno z tych imion, które wywołuje w rodzicach mieszane uczucia. Jest krótkie, oryginalne i bardzo rzadko spotykane.

Pochodzenie i znaczenie imienia Dagna

Imię Dagna ma pochodzenie skandynawskie. Wywodzi się z połączenia słów "dag", które oznacza "dzień" oraz "ny", czyli "nowy". W Polsce nadal jest zaliczane do imion bardzo oryginalnych i rzadko nadawanych, wg gov.pl w 2022 roku zostało nadane 13 razy, natomiast w I połowie 2023 roku wybrane zostało jedynie 2 razy.

Charakterystyka imienia

O Dagnie można by bardzo długo pisać. To bardzo pozytywna osoba. Cieszy się z drobnych rzeczy i zaraża swoją energią wszystkich wokół. Nie da się przy niej marudzić i smucić, potrafi każdemu poprawić humor. Celebruje życie, spotyka się ze znajomymi i przyjaciółmi, imprezuje, podróżuje i bawi się. Ale nigdy kosztem innych. Pomaga innym, dba, by nikt w jej obecności nie zaznawał krzywdy i nie czuł się źle. Wydawać by się mogło, że beztroska i poczucie wolności sprawiają, że szybko odpuszcza obowiązki i  często się leni. Nic bardziej mylnego. Bardzo dba o to, by osiągać założone cele, nie zawodzić i nie odpuszczać obowiązków. Sprawia wrażenie, jakby wszystko przychodziło jej z łatwością. Zawsze wierzy w siebie i swoje możliwości. Jeśli czegoś nie wie, bardzo chętnie się szkoli, uczy i dowiaduje.

Zobacz wideo Jak prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Imieniny: 11 września

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Dadzia, Dagunia, Dagusia, Dasia, Dusia, Dunia, Dagutek, Dagusiek, Dagula, Dagulek, Daga, Dagi, Dagisia, Daginia, Dag

Predyspozycje zawodowe

Dagna szybko się uczy i chętnie poszerza swoje horyzonty, nie jest jednak stworzona do ciężkiej pracy fizycznej. Jej empatia, zaradność, kreatywność i inteligencja sprawiają, że jak tlenu potrzebuje codziennie kontaktu z innymi ludźmi. Nie przeszkadza jej praca pod presją. Zawsze staje na wysokości zadania. Sprawia wrażenie jakby niemożliwe nie istniało. Według niej każdy problem ma swoje rozwiązanie, trzeba niekiedy na nie poczekać i najpierw wyciągnąć odpowiednie wnioski z popełnionych błędów. Dagna przykłada sporą uwagę do wyglądu, jest estetką, ma doskonałe poczucie gustu i szybko staje się inspiracją dla innych ludzi. Świetnie sprawdzi się na takich stanowiskach, jak: psycholożka, wizażystka, modelka, kosmetyczka, aktorka, artystka, organizatorka eventów, specjalistka od marketingu, opiekunka, nauczycielka.

Sławne imienniczki:

  • Dagny Carlsson - szwedzka blogerka, uważana za najstarszą blogerkę na świecie
  • Dagny Johnsen - norweska aktorka
  • Dagny Knutson - amerykańska pływaczka, mistrzyni i wicemistrzyni świata
  • Dagny Przybyszewska - norweska pisarka, pianistka, tłumaczka, muza artystów końca XIX wieku
  • Dagna Ślepowrońska - polska pisarka, poetka i dramaturg oraz reżyser teatralny
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.