Tyle kosztuje kobietę urodzenie dziecka. Noblistka wyliczyła

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, kobieta w ciąży jest chroniona przed zwolnieniem przez cały okres ciąży aż do zakończenia urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. I choć pracodawca może dać ciężarnej podwyżkę, to rzadko to robi. To wszystko przekłada się na to, że wysoki poziom wykształcenia kobiet w Polsce nie przekłada się na ich wynagrodzenia. Kobiety w wielu przypadkach zarabiają mniej niż mężczyźni.

Różnice w wynagrodzeniach zależą od kraju i różnicuje to często wykonywany zawód, poziom wykształcenia czy doświadczenie. Jednak statystyki są nieubłagane i wskazują, że kobietom jest zdecydowanie ciężej o dobre zarobki, bo ich kariera zawodowa przerywana jest wydarzeniami rodzinnymi. Matki biorą na siebie zazwyczaj ciężar wychowania dziecka i albo decydują się na urlop wychowawczy, albo na pracę w mniejszym wymiarze godzin. Wszystko to zbadała Claudia Goldin z Harvard University, która wymieniana jest jako jedna z 10 najbardziej wpływowych ekonomistek świata i jest też laureatką nagrody im. Nobla w dziedzinie ekonomii, którą otrzymała w 2023 roku. 

Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Dużą rolę odgrywa tu dziecko

Wysoki poziom wykształcenia kobiet w Polsce nie przekłada się równomiernie na wielkość ich wynagrodzeń w stosunku do mężczyzn. Claudia Goldin przeanalizowała, że średnio na świecie kobiety zarabiają mniej więcej 80 procent tego, co mężczyźni. Naukowczyni wskazała, że choć nierówność płac nie ma źródła w dyskryminacji, to jest jedno, przez co kobiety tracą. Z badań Goldin wynika, że bezdzietni mężczyźni i kobiety mają zbliżone zarobki. Kiedy kobieta zachodzi w ciążę i rodzi dziecko, jednocześnie przechodząc na urlop macierzyński, jej pensja się nie zmienia. Natomiast pensje ojców w tym czasie się zwiększają.

Według raportu "Uwierz w siebie. Polska 2021" o ile poczucie skuteczności, odporności na krytykę, atrakcyjności u mężczyzn wzrasta po zostaniu ojcem, kobiety wracające po urlopie macierzyńskim są szczególnie narażone na spadek własnej wartości i nie są odporne na krytykę. Wiele kobiet traci wtedy też wiarę w inne kobiety.

I choć na próżno szukać tu winnego, to często konsekwencją takich działań jest wewnętrzna polityka firmy i kultura pracy. Nawet kiedy kobieta wraca do pracy i jest poproszona, aby wziąć nadgodziny, to często odmawia, bo musi opiekować się dzieckiem. Z kolei mężczyźni, nawet ojcowie małych dzieci, gdy trzeba, zostają po godzinach. Goldin zauważa, że przeciętna kobieta dostaje 20 procent mniej pensji, niż otrzymywałby mężczyzna na tym samym stanowisku.

Urlop rodzicielski 2023. Ile wynosi i jak złożyć wniosek o przyznanie świadczenia?

Jak czytamy na łamach serwisu Gazeta Prawna, w 2023 roku wydłużono urlop rodzicielski oraz przyznano każdemu z rodziców nieprzenoszalną część. Stąd urlop ten wynosi obecnie:

  • 41 tygodni - gdy urodzi się jedno dziecko,
  • 43 tygodnie  - gdy urodzi się co najmniej dwoje dzieci,
  • 65 - 67 tygodni - gdy dziecko urodzi się z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem bądź nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, która pojawiła się już w okresie ciąży lub samego porodu.

Pojawiła się też zupełna nowość - każdemu z rodziców przysługuje dziewięć tygodni urlopu rodzicielskiego, którego nie można przenieść na drugą osobę. Warto przy tym wspomnieć, że wówczas zasiłek wynosi 70 procent podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Z kolei jeśli matka dziecka złoży wniosek o wypłacenie zasiłku macierzyńskiego do 21 dni od porodu to będzie on wynosił 81,5 podstawy wymiaru zasiłku. Wnioski o przyznanie urlopu rodzicielskiego można składać zarówno tradycyjnie, w wersji papierowej, jak i elektronicznej, co jest z pewnością ułatwieniem dla wielu osób.

Więcej o:
Copyright © Agora SA