Urzędnik z Wrześni nie chciał nadać imienia wybranego przez rodziców, bo "ośmiesza". Językoznawca: Raczej odstręcza

Niektóre wybory rodziców co do kwestii imion bywają bardzo zaskakujące. Zapewne powodem jest fakt, że nie chcą oni dla dziecka popularnego imienia. Szukają zatem tego niebanalnego, wyjątkowego i nietuzinkowego. Chcą, by ich pociecha miała imię oryginalne, ale często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. I tak było tym razem. Pewnym rodzicom na drodze stanął urzędnik z Wrześni.

Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego nie chciał przystać na pomysł rodziców, którzy wybrali imię Neron dla swojego syna. Odmowę swą argumentował tym, że ma ono charakter ośmieszający, czyli według zaleceń Rady Języka Polskiego, nie może być ono używane jako imię dla chłopca. W tej sprawie zwrócił się również do specjalistów, aby poparli jego zdanie. Jaką odpowiedź otrzymał? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jasna deklaracja Dudy: Będę bronił ustaleń, które stanowią część systemu prawnego

Neron to nie imię dla dziecka? Urzędnik nie przystał na pomysł rodziców

Z nie lada dylematem miał do czynienia pracownik z Urzędu Stanu Cywilnego z Wrześni. Otóż zwrócili się do niego rodzice nowo narodzonego chłopca, którzy dla swojego dziecka wybrali oryginalne i na pewno nietuzinkowe imię. Jednak nie przypadło ono do gustu urzędnikowi, który był tu bezwzględny. Stwierdził, że imię wręcz ma charakter ośmieszający i zwrócił się w tej kwestii do Rady Języka Polskiego, aby specjaliści poparli jego słowa. I tutaj zdania się nieco różnią, bo jeden z członków Rady uważa, że to imię nie jest ośmieszające, a raczej odstręczające.

"Imię Neron nie ma charakteru ośmieszającego, ale może mieć charakter odstręczający, jeśli weźmiemy pod uwagę, że najbardziej znany nosiciel tego imienia cesarz rzymski Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus Nero), panujący w latach 54-68 n.e., w europejskiej literaturze i sztuce został przedstawiony jako prototyp tchórzliwego tyrana i zwyrodnialca na tronie oraz prześladowca chrześcijan, co w znacznej mierze jest zgodne z faktami historycznymi. Niedobre skojarzenia może także budzić fakt, że określenie "Nero" (Neron) funkcjonuje w kulturze użytkowej również jako imię psa i to często psa groźnego, atakującego ludzi i - niejednokrotnie - specjalnie szkolonego do tych celów" - zaznaczył prof. Stanisław Dubisz w swoim uzasadnieniu.

I faktycznie, imię Neron jednoznacznie kojarzy się z cesarzem rzymskim, który dość niechlubnie zapisał się na kartach historii. Co jednak nie oznacza, że nie ma takiego imienia. Pochodzi ono z łaciny i jak się okazuje, jeszcze dwie inne osoby nosiły to wyjątkowe imię. Byli to: Klaudiusz Neron Juliusz Cezar - syn Germanika i Agrypiny, oraz Tyberiusz Klaudiusz Neron - arystokrata rzymski z rodu Klaudiuszy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA