Brytyjskie media zalewają informacje o pluskwach, które zdominowały londyńskie metra i autobusy. Jak się okazuje, dotarły one też do domów. Rodzice coraz częściej opowiadają w sieci o inwazji pluskiew w blokach mieszkalnych.
Antonina Selby, mieszkająca na co dzień w Wielkiej Brytanii, opisała w sieci, że kiedy zobaczyła na skórze dwuletniego synka dziwne zmiany, początkowo pomyślała, że to alergia na proszek do prania. - Zauważyliśmy, że Odyn miał różnej wielkości czerwone plamy, które były płaskie, pokrywały całe jego ciała i swędziały. Pomyślałam, że ma jakąś alergię lub problem skórny i że może to wina proszku do prania - sugerowała matka w rozmowie z The Sun.
Niestety, spełnił się najczarniejszy scenariusz. Nawet kiedy Antonina odstawiła chemikalia, to plamy na dziele dziecka nie ustępowały i było ich coraz więcej. Zrozpaczona matka nie wiedziała, co dzieje się z jej synem. Wszystko rozwiązało się w momencie, kiedy pięcioosobowa rodzina wyjechała na weekend. Po powrocie do domu matka ujrzała pod kanapą mnóstwo pluskiew. O zdarzeniu natychmiast poinformowała administratora budynku, który postanowił oczyścić mieszkanie. W związku z tym rodzina musiała opuścić dom na kilka godzin.
Popadłam w depresję. Jestem zestresowana, a nocą śnią mi się koszmary o gigantycznych pluskwach. To okropne, że pluskwy mają tak wielki wpływ na stan emocji
- żaliła się matka, która początkowo nie mogła poradzić sobie z myślą, że w jej domu zalęgły się pluskwy. Niestety ani pierwsze, ani drugie odpluskwianie nie przyniosło żadnych efektów. Pasożyty wciąż koczowały w jej domu. Dopiero zmiana materacy przyniosła pożądane efekty.
Po ukąszeniu pluskwy na ciele żywiciela zwykle pojawia się plamka i zaczerwienienie, którym towarzyszy silny świąd, a czasem pieczenie. Ślady po ukąszeniach najczęściej pojawiają się w grupach. Rzadko są pojedyncze. Czasami układają się po kilka w jednej linii. Ranki nie są bolesne - pluskwa wstrzykuje do krwi człowieka substancję znieczulającą. Ugryzienie pluskwy u dziecka czy dorosłego niesie znikome ryzyko transmisji chorób z człowieka na człowieka.
Jak wygląda ugryzienie po pluskwie? Często przybiera postać wypukłych, zaczerwienionych obrzęków. Reakcje na nie mogą być różne. Może to być niewielki ślad, ale i uczulenie oraz inne silne dolegliwości. Zdarzają się silniejsze reakcje alergiczne. Wówczas powstają rozległe, owalne ślady otoczone rumieniem. Zdarza się, że pojawiają się bąble - zmiany wypełniają się płynem surowiczym. U niektórych ludzi nie występuje żadna reakcja skórna. Ostra reakcja alergiczna występuje bardzo rzadko. Najważniejsza jest szybka diagnoza.