Czym jest renta rodzinna? Jest to świadczenie przyznawane uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej, która za życia otrzymywała rentę (emeryturę) z tytułu niezdolności do pracy. A kto może być uprawniony do takiego świadczenia? Mogą to być następujące osoby (za serwisem Radca Prawny.pl):
Wyjątkiem są dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodzinnego domu dziecka bądź rodziny zastępczej. Jednak bycie osobą uprawnioną to nie wszystko - trzeba też spełnić kilka dodatkowych warunków. Jakich? Zobaczcie sami.
Aby uprawnione dziecko mogło otrzymać rentę rodzinną po zmarłym członku rodziny, musi też spełnić dwa inne warunki - być w określonym wieku i nie być w stanie podjąć pracy. Innymi słowy, rentę rodzinną mogą otrzymać dzieci, które mają:
Trzeba przy tym pamiętać, że w każdym z tych przypadków należy udokumentować powód niezdolności do pracy, dołączając np. orzeczenie o trwałej niepełnosprawności czy zaświadczenie o kontynuacji nauki.
Wysokość renty rodzinnej jest uzależniona od dwóch czynników - wynagrodzenia, jakie otrzymywała zmarła osoba, oraz liczy osób uprawnionych do tego świadczenia:
Jeśli wszystkie wyżej wymienione warunki są spełnione, to osoba uprawniona (lub jej pełnomocnik) może złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o przyznanie renty rodzinnej. Wszystkie potrzebne dokumenty i formularze do wypełnienia można pobrać i bezpośrednio ze strony instytucji, po czym wydrukować i wypełnione zanieść do najbliższej placówki ZUS. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.