Renta rodzinna dla dziecka. Wyjaśniamy, ile wynosi to świadczenie i kto może z niego skorzystać

Co trzeba zrobić, aby dziecko mogło otrzymać rentę rodzinną? I ile wynosi to świadczenie? Wbrew pozorom trzeba spełnić kilka warunków, aby cieszyć się dodatkowymi środkami. A jakie to wymogi? Wyjaśniamy zawiłości prawne.

Czym jest renta rodzinna? Jest to świadczenie przyznawane uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej, która za życia otrzymywała rentę (emeryturę) z tytułu niezdolności do pracy. A kto może być uprawniony do takiego świadczenia? Mogą to być następujące osoby (za serwisem Radca Prawny.pl):

  • małżonek (wdowa lub wdowiec),
  • rodzice,
  • niepełnoletnie wnuki i rodzeństwo zmarłej osoby,
  • dzieci osoby zmarłej, jej małżonka, a także przysposobione.

Wyjątkiem są dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodzinnego domu dziecka bądź rodziny zastępczej. Jednak bycie osobą uprawnioną to nie wszystko - trzeba też spełnić kilka dodatkowych warunków. Jakich? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Renta rodzinna dla dziecka. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

Aby uprawnione dziecko mogło otrzymać rentę rodzinną po zmarłym członku rodziny, musi też spełnić dwa inne warunki - być w określonym wieku i nie być w stanie podjąć pracy. Innymi słowy, rentę rodzinną mogą otrzymać dzieci, które mają:

  • poniżej 16 lat,
  • od 16 do 25 lat i kontynuują naukę w szkole - w przypadku studenta ostatniego roku, który osiągnął 25 rok życia, prawo do renty przysługuje mu do końca tego roku studiów,
  • bez limitu wieku - gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, która uniemożliwia podjęcie pracy i samodzielne funkcjonowanie.

Trzeba przy tym pamiętać, że w każdym z tych przypadków należy udokumentować powód niezdolności do pracy, dołączając np. orzeczenie o trwałej niepełnosprawności czy zaświadczenie o kontynuacji nauki.

Renta rodzinna dla dziecka. Ile wynosi to świadczenie i jak złożyć wniosek o przyznanie?

Wysokość renty rodzinnej jest uzależniona od dwóch czynników - wynagrodzenia, jakie otrzymywała zmarła osoba, oraz liczy osób uprawnionych do tego świadczenia:

  • 85% świadczenia zmarłego - jedna osoba uprawniona.
  • 90% świadczenia zmarłego - dwie osoby uprawnione,
  • 95% świadczenia zmarłego - gdy uprawnionych jest co najmniej troje.

Jeśli wszystkie wyżej wymienione warunki są spełnione, to osoba uprawniona (lub jej pełnomocnik) może złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o przyznanie renty rodzinnej. Wszystkie potrzebne dokumenty i formularze do wypełnienia można pobrać i bezpośrednio ze strony instytucji, po czym wydrukować i wypełnione zanieść do najbliższej placówki ZUS. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: