Tablice matematyczne to zbiór wzorów i definicji, które są najpowszechniejsze. Podobnie znaleźć tam można twierdzenia i własności matematyczne. Są one przygotowywane na potrzeby np. egzaminu maturalnego i można z nich korzystać w jego trakcie. Przygotowywane są przez CKE, czyli Centralną Komisję Edukacyjną.
Jednym z zadań należących do tej instytucji jest to, by tworzyć i udostępnić tablice matematyczne. CKE, czyli Centralna Komisja Edukacyjna, jest instytucją powołaną do organizowania egzaminów końcowych na różnych etapach edukacji. I tak przygotowywany jest egzamin ósmoklasisty, maturalny i zawodowy. Instytucja ta współpracuje z ośmioma Okręgowymi Komisjami Egzaminacyjnymi.
Każdy uczeń, zwłaszcza jeśli zbliża się jego egzamin ósmoklasisty czy też maturalny, powinien mieć tablice matematyczne. Pdf to format pliku, w którym można je pobrać. Mogą wtedy być zapisane na telefonie, tablecie czy komputerze. Można też je wydrukować w tradycyjnej, papierowej wersji. Wszystko zależy od tego, jaka forma do nauki będzie bardziej praktyczna.
W dzisiejszych czasach tzw. "egzamin dojrzałości" zdawany jest na dwóch poziomach — podstawowym i rozszerzonym. Na każdym z egzaminów określone jest to, co można mieć ze sobą i czy będą to np. tablice matematyczne. Matura wiąże się bowiem z koniecznością znajomości kilku przedmiotów na bardzo dobrym poziomie. W przypadku matematyki wzory, definicje itp. zebrane w tablice matematyczne dostępne są w formacie pdf i można je mieć w każdej chwili na wybranym urządzeniu do nauki w domu. Natomiast na samym egzaminie rozdawane są dokładnie te same, ale już wydrukowane. Uczniowie dostają je jako broszurę. Poza tym z własnych sprzętów wolno mieć ze sobą tylko cyrkiel, kalkulator i linijkę.
Tak — są one dostępne w formacje pdf na stronach internetowych. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępnia je i można mieć do nich dostęp w każdej chwili, by również z ich pomocą przygotować się do egzaminu maturalnego. Takie tablice matematyczne do wydruku każdy może zatem posiadać. Niestety, jak już wspomniano, złą wiadomością dla niektórych może być to, że na sam egzamin tych wydrukowanych przez siebie, nie można mieć.
Oczywiście, że tak — nie trzeba uczyć się wzorów i definicji na pamięć, ale wystarczy przede wszystkim je rozumieć. Umieć z nich korzystać, potrafić podstawić dane z zadania pod wzory z tablic, a jeśli się zapomni samego wzoru albo nie jest się go pewnym, takie tablice są bardzo przydatne. Nic jednak nie dadzą, jeśli nie będzie się znało tematu i nie będzie się go rozumiało. Nie można więc wyciągnąć błędnych wniosków, że można się nie uczyć, bo przecież tablice są czy będą dostępne na egzaminie. Maturalne tablice matematyczne są jedynie pomocą naukową.
Centralna Komisja Edukacyjna przygotowuje materiały maturalne, ale również tablice matematyczne ósmoklasisty. Pdf to jeden z formatów, w jakich są one dostępne i można je pobrać i zapisać na komputerze czy tablecie — analogicznie jak w przypadku tablic na egzamin maturalny. Zapoznanie się z nimi może pomóc w nauce do egzaminu. Podobnie jak w przypadku matury, tak i tutaj trzeba rozumieć wzory i umieć z nich korzystać. Same tablice bowiem niewiele są w stanie pomóc.
Tak, jest to jedna z rzeczy opisanych w broszurze sporządzonej przez Centralną Komisję Edukacyjną. Funkcja kwadratowa jest jedną z wielu treści zamieszczonych w tablicach matematycznych na egzamin maturalny, a poza nią znajdują się tam między innymi:
Zobacz też: O zadanie z podstawówki z matematyki pokłócili się dorośli. Wiesz, jak je rozwiązać?