800 plus. Od kiedy wniosek w 2023 roku? Rodzice pytają, ale stanowisko ZUS jest w tej sprawie jasne

Od kiedy można składać wnioski o przyznanie 800 plus w 2023 roku? Rodzice pytają o to w sieci, a ZUS ma dla nich jedną, konkretną odpowiedź w tej sprawie. Jaka ona jest? A co jeszcze warto wiedzieć o zbliżającym się świadczeniu 800 plus? Zobaczcie sami.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają na pierwsze, większe o 300 złotych przelewy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w ramach nadchodzącego programu "800 plus", Wielu też szuka informacji o tym, kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie tego nowego świadczenia. Czy jest jakiś konkretny termin, o którym trzeba pamiętać? A może trzeba zrobić coś jeszcze? ZUS wszystko wyjaśnił w swoim krótkim i prostym komunikacie.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Od kiedy wniosek o przyznanie 800 plus? ZUS wyjaśnia sprawę terminu i formalności

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci została już oficjalnie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz opublikowana. Wprowadza ona między innymi podwyżkę świadczenia wychowawczego z dotychczasowych 500 do 800 złotych miesięcznie od 1 stycznia 2024 roku. A kiedy rodzice muszą złożyć wniosek, aby na pewno otrzymać większe środki? Jak czytamy w komunikacie instytucji - "Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca świadczenie wychowawcze, sam podniesie jego wysokość. Dlatego nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Nastąpi to automatycznie i obejmie wszystkich, którzy według stanu na 1 stycznia 2024 r. mają prawo do świadczenia w okresie świadczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.". Stąd rodzice nie muszą już nic robić w tym zakresie, automatycznie dostaną wyższe świadczenie w nowym roku kalendarzowym.

Świadczenie 800 plus. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, rodzice nie muszą składać już żadnych wniosków o przyznanie 800 plus, gdyż podwyżka zostanie przyznana z automatu. Warto jednak wiedzieć, że od 1 lutego przyszłego roku ZUS będzie prowadził nabór wniosków o przyznanie 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Wówczas rodzice będą mogli złożyć dokumenty o przyznanie 800 plus na jeden z poniższych sposobów:

  • PUE ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • aplikację mobilną mZUS,
  • bankowość elektroniczną banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA