Różyczka (zwana także niekiedy odrą niemiecką) jest zakaźną chorobą wieku dziecięcego, wywoływaną przez wirus różyczki. Występuje wyłącznie u ludzi i jest przenoszona drogą kropelkową, np. podczas kaszlu czy kichania. Choć zwykle chorują maluchy, to różyczką mogą się zarazić też dorośli. Trzeba przy tym pamiętać, że grupą szczególnego ryzyka są kobiety w ciąży, u których przechorowanie różyczki może spowodować uszkodzenie płodu. A jak rozpoznać tę chorobę i jak leczyć? Czy można jej zapobiegać? Wyjaśniamy.
Głównym objawem różyczki jest charakterystyczna różowa bądź jasnoczerwona wysypka, która utrzymuje się trzy dni, a pojawia po około 14 - 17 dniach od zakażenia i obejmuje najpierw głowę, a potem stopniowo inne partie ciała - klatkę piersiową, brzuch i nogi. Innymi objawami tej choroby są:
W przypadku dorosłych do symptomów zalicza się również:
Jak już wspomnieliśmy, różyczka jest chorobą wirusową i nie ma na nią żadnego konkretnego lekarstwa. Stąd leczenie tej choroby jest wyłącznie objawowe - chorym podaje się m.in. leki przeciwgorączkowe, jeśli jest taka potrzeba. A czy można różyczce zapobiegać? Tak, poprzez szczepienia obowiązkowe, które są umieszczone również w kalendarzu szczepień. Oprócz tego, w przypadku ciężarnych kobiet, które mogły mieć kontakt z chorymi na różyczkę, podaje się czasem profilaktycznie gamma-globulinę. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.