Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja dla rodziców. Inspiracji szukają w różnych źródłach źródłach - religii, popkulturze, językach obcych, rankingach popularności czy historii. To imię było bardzo popularne w PRL-u, choć obecnie jest na końcu rankingów - w 2022 roku nadano je tylko 323 razy, a w pierwszej połowie obecnego jedynie 118 razy. Zapewne dlatego, że nie kojarzy się za dobrze, a do tego "postarza", jak to określili użytkownicy na naszym forum. Jednak szkoda, bo pochodzi ono z łaciny i ma ciekawe znaczenie, a do tego nosiło je sporo znanych osób, więc warto je rozważyć dla synka.
Imię Marcin pochodzi z języka łacińskiego od słowa "Martinus", które oznacza „="mężczyznę należącego do boga Marsa". Jego żeńskimi odpowiednikami są Martyna i Marcina. W średniowieczu notowano je również jako "Marczin". Obecnie coraz popularniejsza jest forma Martin. Co ciekawe, od Marcina właśnie wywodzi się też imię Marcisław, które jest nadawane nawet obecnie. Można je skracać i zdrabniać na kilka sposobów:
W innych językach przyjmuje dość zbliżoną formę do polskiej:
Marcin może obchodzić imieniny kilka razy do roku w następujących terminach - 12 i 30 stycznia, 2 lutego, 13 oraz 27 kwietnia, 1 i 19 lipca, 8, 12 oraz 24 października, 3, 8, 11 i 12 listopada, a także 7 i 29 grudnia. To imię nosiło sześciu chrześcijańskich świętych oraz dwóch błogosławionych, więc można je wybrać na bierzmowanie. Oprócz tego innymi znanymi mężczyznami o tym imieniu są:
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.