Czym są owsiki? Są to pasożyty ludzkiego układu pokarmowego - mogą znajdować się w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym i końcowym odcinku jelita grubego. Choroba, jaką wywołują to owsica (enterobioza) i głównie zapadają na nią małe dzieci ze względu na częste branie do ust różnych przedmiotów, w tym własnych dłoni. A jak rozpoznać, czy maluch ma owsiki i co z tym zrobić? Lekarka specjalizująca się w chorobach zakaźnych podaje najważniejsze informacje o walce i zapobieganiu tym pasożytom.
Karolina Pyziak-Kowalska jest lekarką zajmującą się chorobami zakaźnymi, która jest też aktywna w mediach społecznościowych. Jakiś czas temu opublikowała na TikToku filmik o tym, jak rozpoznać zakażenie owsikami i jak im zapobiegać. Jak tłumaczy lekarka, głównym objawem jest intensywne swędzenie (i zaczerwienienie) odbytu oraz jego okolic późnym wieczorem i nocą, bo wtedy owsiki wędrują do tej części ciała, co powoduje właśnie świąd. Aby się upewnić, czy to na pewno owsiki, możecie zakupić też w aptece specjalne przylepce, które trzeba przykleić w okolicy odbytu na całą noc, po czym zanieść do laboratorium w celu dalszej diagnostyki. Innymi objawami owsicy są też:
A jak sobie poradzić z tymi pasożytami? Wbrew pozorom leczenie obejmuje nie tylko samego zakażonego, ale i wszystkich domowników i jest dość wymagające.
Aby wyleczyć owsicę, przede wszystkim trzeba zadbać o dietę - najlepiej ograniczyć (lub w ogóle wyeliminować) cukry (węglowodany), a wprowadzić kiszonki, czosnek i cebulę. Oprócz tego trzeba bardzo dokładnie wyczyścić dom i wszystkie przedmioty, których dotykała zakażona osoba, a zwłaszcza porządnie wyprać ubrania i pościel. Trzeba też szczególnie dbać o higienę:
Trzeba również przyjmować specjalne leki, które pozwolą na wyeliminowanie pasożytów z organizmu i muszą je przyjmować wszyscy domownicy, bo również mogą być zakażeni. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.