Owsiki w przedszkolu to zmora każdego rodzica. Jak rozpoznać, czy dziecko je ma? Lekarka wyjaśnia

Po czym można rozpoznać, że dziecko ma owsiki? Wbrew pozorom wśród przedszkolaków to wcale nierzadka przypadłość. Jak się objawia i co można zrobić, gdy maluch jednak zaraził się tymi pasożytami? Lekarz tłumaczy, co i jak w przypadku zakażenia owsikami.

Czym są owsiki? Są to pasożyty ludzkiego układu pokarmowego - mogą znajdować się w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym i końcowym odcinku jelita grubego. Choroba, jaką wywołują to owsica (enterobioza) i głównie zapadają na nią małe dzieci ze względu na częste branie do ust różnych przedmiotów, w tym własnych dłoni. A jak rozpoznać, czy maluch ma owsiki i co z tym zrobić? Lekarka specjalizująca się w chorobach zakaźnych podaje najważniejsze informacje o walce i zapobieganiu tym pasożytom. 

Zobacz wideo Owsica u dziecka - jak rozpoznać i leczyć?

Owsiki u przedszkolaka (i nie tylko). Jak rozpoznać zakażenie tymi pasożytami?

Karolina Pyziak-Kowalska jest lekarką zajmującą się chorobami zakaźnymi, która jest też aktywna w mediach społecznościowych. Jakiś czas temu opublikowała na TikToku filmik o tym, jak rozpoznać zakażenie owsikami i jak im zapobiegać. Jak tłumaczy lekarka, głównym objawem jest intensywne swędzenie (i zaczerwienienie) odbytu oraz jego okolic późnym wieczorem i nocą, bo wtedy owsiki wędrują do tej części ciała, co powoduje właśnie świąd. Aby się upewnić, czy to na pewno owsiki, możecie zakupić też w aptece specjalne przylepce, które trzeba przykleić w okolicy odbytu na całą noc, po czym zanieść do laboratorium w celu dalszej diagnostyki. Innymi objawami owsicy są też:

  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • mniejszy apetyt,
  • ogólne osłabienie,
  • trudności z koncentracją i nadpobudliwość.

A jak sobie poradzić z tymi pasożytami? Wbrew pozorom leczenie obejmuje nie tylko samego zakażonego, ale i wszystkich domowników i jest dość wymagające. 

Owsiki u przedszkolaka (i nie tylko). Jak wyleczyć zakażenie tymi pasożytami?

Aby wyleczyć owsicę, przede wszystkim trzeba zadbać o dietę - najlepiej ograniczyć (lub w ogóle wyeliminować) cukry (węglowodany), a wprowadzić kiszonki, czosnek i cebulę. Oprócz tego trzeba bardzo dokładnie wyczyścić dom i wszystkie przedmioty, których dotykała zakażona osoba, a zwłaszcza porządnie wyprać ubrania i pościel. Trzeba też szczególnie dbać o higienę:

  • myć ręce po każdym skorzystaniu z toalety i przed każdym posiłkiem,
  • nie drapać i nie dotykać okolic odbytu (aby nie doprowadzić do ponownego zakażenia),
  • nauczyć dzieci, aby nie wkładały do ust żadnych przedmiotów ani swoich dłoni.

Trzeba również przyjmować specjalne leki, które pozwolą na wyeliminowanie pasożytów z organizmu i muszą je przyjmować wszyscy domownicy, bo również mogą być zakażeni. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: