Objawy cukrzycy w organizmie człowieka. Jakie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę?

Objawy cukrzycy ujawniające się w organizmie człowieka powinny być sygnałem alarmowym, skłaniającym do wizyty u lekarza i wykonania odpowiednich badań. Cukrzyca to choroba coraz częściej występująca w społeczeństwie, dlatego wiedza na temat tego, jak wygląda choroba i jakie są pierwsze objawy cukrzycy, jest bardzo istotna. Jakie są rodzaje cukrzycy?

Jakie są objawy cukrzycy i czym jest choroba?

Objawy cukrzycy mogą dla wielu osób wydawać się niejednoznaczne. Jakie są objawy cukrzycy i z czego wynika to schorzenie? Cukrzyca jest zaliczana do chorób metabolicznych. Jest to schorzenie będące konsekwencją zaburzenia gospodarki węglowodanowej w organizmie człowieka. Prawidłowy proces gospodarki węglowodanowej polega na tym, że pod wpływem działania enzymów trawiennych, cukry złożone w organizmie człowieka zostają rozłożone na cukry proste (głównie glukozę), które są podstawowym źródłem energii dla organizmu. W procesie tym uczestniczy również insulina, czyli hormon produkowany przez trzustkę, która odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. U osób cierpiących na cukrzycę, dochodzi do zaburzeń, polegających na braku bądź częściowym braku produkcji insuliny. W konsekwencji poziom glukozy we krwi utrzymuje się stale na wysokim poziomie (tzw. hiperglikemia). Możemy wyróżnić kilka rodzajów cukrzycy, m.in.:

 • cukrzycę typu 1,
 • cukrzycę typu 2,
 • cukrzycę ciążową. 

Cukrzyca typu 2: objawy i czynniki, które ją powodują 

Czym charakteryzuje się cukrzyca typu 2? Objawy choroby są wynikiem nieprawidłowego stylu życia, który oparty jest o brak aktywności fizycznej i niezdrową dietę. Głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 jest otyłość. Do objawów cukrzycy typu 2 należą: 

 • uczucie przewlekłego zmęczenia i senności
 • duże pragnienie
 • częste oddawanie moczu
 • drażliwość
 • zaburzenia ostrości widzenia 
 • wolne gojenie się ran
 • skłonność do pojawiania się siniaków na skórze
 • sucha skóra, której towarzyszy świąd
 • częste zapalenia pęcherza moczowego.
Zobacz wideo Cukrzyca i ciąża

Cukrzyca typu 1: objawy i przyczyny schorzenia

Z czego z kolei wynika cukrzyca typu 1? Objawy cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2 są do siebie zbliżone, choć oba rodzaje schorzeń różnią się między sobą. Cukrzyca typu 1 to choroba o charakterze autoimmunologicznym, której podłoża należy upatrywać głównie w czynnikach genetycznych. U osób chorujących na cukrzycę typu 1 dochodzi do niszczenia przez organizm komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny. Ten rodzaj cukrzycy bywa nazywany cukrzycą insulinozależną, ponieważ jej przebieg wymaga stałego podawania insuliny (za pomocą zastrzyków bądź pompy insulinowej). 

Objawy cukrzycy na skórze — na co zwrócić uwagę?

Cukrzyca uwidacznia się w wyglądzie fizycznym osoby chorej, zwłaszcza na jego skórze. Podstawowe objawy cukrzycy na skórze to:

 • suchość skóry 
 • świąd skóry
 • skłonność do wyprysków

Z uwagi na fakt, że osobom cierpiącym na cukrzycę towarzyszy uporczywy świąd skóry, który prowokuje drapanie, często zmagają się oni także dodatkowym problemem w postaci nadkażeń o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Do objawów cukrzycy na skórze zalicza się także m.in. występowanie twardej i zgrubiałej skóry na palcach dłoni i stóp, obecność pęcherzy na skórze oraz ciemny pas skóry występujący na karku lub w okolicy pachy.   

Nietypowe objawy cukrzycy, które warto znać

Jakie są nietypowe objawy cukrzycy, które warto znać? Choć cukrzykom najczęściej dokuczają charakterystyczne objawy, które zostały opisane powyżej, to warto wiedzieć, że choroba może objawiać się również w inny sposób, który często może być trudno powiązać z cukrzycą. Cukrzycy mogą towarzyszyć nietypowe bóle. Chory może skarżyć się na brak czucia w stopach, a także przeczulenie na dotyk. Nietypowym objawem cukrzycy mogą być także choroby oczu, w tym jaskra i zaćma.   

Cukrzyca ciążowa — objawy i przyczyny

Jednym ze wspomnianych wyżej rodzajów cukrzycy, jest cukrzyca ciążowa. Objawy będące konsekwencją cukrzycy ciążowej dotykają różne kobiety, niezależnie od tego, czy przed ciążą borykały się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, czy nie. Cukrzyca ciążowa jest stanem hiperglikemii tj. stałego podwyższonego stężenia glukozy w organizmie i jest jedną z najczęstszych dolegliwości dotykających kobiet w ciąży. 

Objawy cukrzycy ciążowej — jak ją rozpoznać?

Objawy cukrzycy ciążowej nie są charakterystyczne, w związku z czym choroba często przybiera utajoną postać. Objawy, jakie daje cukrzyca ciążowa, są zbieżne z samym stanem ciąży i zalicza się do nich przede wszystkim: zmęczenie, częste oddawanie moczu, zwiększoną senność, wzmożone pragnienie i suchość w ustach.

Objawy cukrzycy u dzieci — jak choroba ujawnia się u najmłodszych?

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy u dzieci? U najmłodszych ujawnia się najczęściej cukrzyca typu 1, ale nie można wykluczyć także cukrzycy typu 2 u dzieci. Do najczęściej występujących objawów cukrzycy u dzieci należą:

 • spadek masy ciała (przy cukrzycy typu 1) lub nadmierna masa ciał (przy cukrzycy typu 2)
 • zmęczenie i senność
 • problemy ze wzrokiem (rozmyty obraz)
 • częste oddawanie moczu
 • wyczuwalny zapach acetonu lub sfermentowanych jabłek z ust.

Zobacz też: Tak może objawiać się podwyższony cukier. Przyjrzyj się swoim palcom

Więcej o:
Copyright © Agora SA