"Imię nie zachwyca, ale brawa za odwagę". W PRL-u uchodziło za wysmakowane. Oznacza "jąkałę"

To imię dla dziewczynki nie należało nigdy do grona tych najpopularniejszych i najczęściej nadawanych. I co ciekawe - nadal tak nie jest. W PRL-u uchodziło za wysmakowane, ale kojarzone z bajką, gdzie główną postacią była gąska. Chociaż podobało się i nadal się podoba wielu osobom, to zdecydowana większość nie chce nazywać tak swoich córek. Czy to przez samo znaczenie?

Balbina, bo o niej mowa to imię, które w latach PRLu znało każde dziecko oglądające dobranocki. Tak miała przecież na imię tytułowa gąska, bohaterka jednej z nich. "Różne przygody Gąski Balbinki" oglądały ogromne rzesze dzieci. Nie była ona animowana, a składała się głównie z kilku (zwykle czterech) nieruchomych obrazków, do których aktorzy podkładali dialog. Autorką rysunków była pisarka i ilustratorka Anna Hoffman. Bajkę, e godzinach wieczornych, emitowała Telewizja Polska w latach 50. oraz 60. XX wieku. To właśnie wtedy popularność tego imienia wzrosła. A jak jest dziś? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Andrzej Duda przemówił pierwszy raz po wstępnych wynikach wyborów. "Ogromnie dziękuję"

Imię nie zachwyca, ale ma też swoich fanów

Rodzice prześcigają się pod względem doboru imion dla swoich dzieci. Jedni podążają za modą, drudzy stawiają na ponadczasowość i klasykę, jeszcze inni, odkurzają imiona znane sprzed lat i nadają im zupełnie nowy wydźwięk. "Co sądzicie o imieniu Balbinka dla dziewczynki? Jak dla mnie urocze" - napisała jedna z kobiet na anonimowym forum. I faktycznie, pojawiło się kilka komentarzy, ze imię słodkie, z pozytywnymi skojarzeniami i bardzo ładne. "Imię nie zachwyca, ale brawa za odwagę" - dodała inna internautka. 

Czy zatem imię Balbina nie zachwyca i może się źle kojarzyć? Okazuje się, że tak, a to głównie z uwagi na to, że w języku łacińskim oznacza osobę, która ma problemy z wymową - jąka się. Słowo balbinus po łacinie to jąkała. Jednak nie oznacza, że jest to imię, które na dobre odeszło do lamusa. W roku ubiegłym sześć dziewczynek je otrzymało, a jak podaje portal jakieimie.pl, aż 1033 kobiety jest jego właścicielkami. Ich patronką jest sama św. Balbina, którą wielu wzywa na pomoc przy chorobach. Chodzi o bóle zatok,  gardła i szyi (zapalenie węzłów chłonnych szyjnych czy wole tarczycy), ale również przy katarze, czy kaszlu. 

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Balbinka, Balbi, Balba, Balbisia, Balbiśka, Binka, ale także Binia i Bisia. Imieniny Balbina obchodzi kilka razy do roku: 11 marca, 31 marca i 2 grudnia. Jednak najbardziej popularną datą jest ta marcowa.

Zatem, czy Balbina jest pięknym imieniem, które pasuje do dziecka? Zapewne tak, o ile i co najważniejsze - podoba się jego rodzicom.

Więcej o: