Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Niekiedy może to być nawet 6 924,12 złotych rocznie, co stanowi naprawdę solidny zastrzyk gotówki. A na jakich zasadach przysługuje rodzicom ulga na dziecko? W jakiej wysokości i do kiedy? Wyjaśniamy.
Ulga na dziecko przysługuje rodzicom bądź opiekunom prawnym, którzy są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i z fiskusem rozliczają się na deklaracjach PIT-36 lub PIT-37. Jednak to nie wszystko. Jak podaje serwis PIT.pl, ulga przysługuje tylko wówczas, gdy:
Przy czym trzeba mieć na uwadze, że ulga przysługuje na dziecko, a nie rodziców - to oni muszą zdecydować, które i w jakim stopniu z niej skorzysta. A ile ona wynosi w 2023 roku? Kwoty tegorocznej ulgi prorodzinnej są następujące:
Powyższe kwoty sumują się, co oznacza, że np. rodzina z czworgiem dzieci może odliczyć rocznie 6 924,12 zł rocznie. A w przypadku liczniejszej gromadki, nawet więcej.
Co do zasady ulga prorodzinna przysługuje na dziecko niepełnoletnie, ale nie tylko - jeśli kontynuuje ono naukę lub jej dochody i przychody w ramach ulgi dla młodych w sumie nie wynoszą więcej niż 3089 zł (wyjątek: renta rodzinna) to nawet do 25 roku życia. Wyjątkiem są tu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną - w ich przypadku limit wieku nie obowiązuje, przy czym warto wiedzieć, że od 1 lipca 2023 roku nie obowiązuje ich również limit dochodów. Warto też wiedzieć, że w tym roku wprowadzono też zasadniczą zmianę w wysokości dochodów rodziców, którym wspomniana ulga prorodzinna przysługuje. Obecnie limity są następujące:
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.