Białe plamy na zębach u dzieci. Eksperci wyróżniają trzy przyczyny. "Lepiej udać się do specjalisty"

Białe plamy na zębach u dzieci mogą powodować niepokój u rodziców. Zwykle pojawiają się już na zębach stałych, toteż warto za każdym razem udać się do specjalisty, aby sprawdził przyczynę ich powstawania i szybko wdrożył odpowiednie leczenie. Dentyści wyróżniają trzy główne przyczyny i czasem pomaga zmiana pasty, a niekiedy pomoże również odpowiednia suplementacja, bo to, co dzieje się w organizmie, niekiedy ma też wpływ na stan zębów.

O zęby trzeba dbać. To wie każda dorosła osoba, ale także i małe dzieci, które zaznajomione z zasadami higieny jamy ustnej, dbają o swój uśmiech od najmłodszych lat. Jednak co zrobić, kiedy zaczynają pojawiać się białe plamy na zębach u dzieci? W takiej sytuacji nie warto czekać na poprawę, a przede wszystkim udać się do specjalisty. Te przebarwienia mogą sygnalizować niedobór witamin, albo sygnalizować już o stanie przedpróchnicowym. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo W Porannej rozmowie rozmawiamy o realizacji ekoobietnic wyborczych [NA ŻYWO]

Białe plamy na zębach u dzieci. Skąd się biorą?

Przyczyny powstawanie białych plam na zębach u dzieci mogą być naprawdę różne i niekiedy wynikać nie z niedostatecznej higieny jamy ustnej, ale sygnalizować o pewnych niedoborach witamin w organizmie malucha. Jeśli jako rodzice zauważymy u naszej pociechy, że na kilku zębach pojawiły się białe przebarwienia - od razu skonsultujmy się ze specjalistą. "Nie znamy przyczyny powstania plam, nie wiemy, czy jest to groźne dla naszego dziecka i przede wszystkim nie mamy pomysłu i wiedzy, jak sobie z tym kłopotem poradzić. Lepiej udać się do specjalisty" - czytamy na portalu poświęconemu sprawą związanym z uzębieniem, ortoprotex.pl.

Białe plamy na zębach u dzieci tak naprawdę mogą powstawać z powodu trzech głównych przyczyn:

  • fluoroza, czyli na szkliwie zębów odłożyło się zbyt dużo fluoru, nie wpływa to na jego trwałość lub odporność na próchnicę, ale niestety stanowi duży mankament estetyczny - tu pomoże zmiana pasty do mycia zębów na inną;
  • niedobór wapnia w organizmie, co może wpłynąć na rozwój próchnicy. Niestety w tym przypadku brak zdecydowanej interwencji i działania spowoduje konieczność leczenia zębów;
  • hipoplazja szkliwa, czyli tzw. niedorozwój szkliwa. Jak czytamy na portalu ortoprotex.pl., powstaje on na skutek błędów dietetycznych lub chorób układu pokarmowego, chorób zakaźnych, a nawet tych  przebiegających z bardzo wysoką gorączką, gdzie niektóre minerały i witaminy nie są w dostatecznym stopniu wchłaniane przez organizm. Dotyczy to najczęściej witamin A,D,K,C oraz wapnia, fluoru i magnezu. Tutaj z pewnością pomoże odpowiednia suplementacja.

Białe plamy na zębach u dzieci - jak się ich pozbyć?

Jeśli tych zaobserwujemy u dziecka powstawanie białych plam na zębach, warto od razu udać się do specjalisty, pamiętając, że im wcześniej wdrożymy odpowiednie leczenie, tym lepiej dla samego malucha, ale także i naszego portfela. Czasem sama przyczyna może okazać się błaha, a leczenie proste i małoinwazyjne. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów ważne jest, aby nie zwlekać z konsultacją z dentystą. To on może podjąć decyzję o wdrożeniu odpowiedniego leczenia, zapoznając się dokładnie ze stanem uzębienia i znajdując przyczynę powstawania białych plam. Czasem pomocna będzie zmiana pasty na inną, taką bez fluoru; niekiedy odpowiednim wyjściem z sytuacji może być odpowiednia suplementacja i uzupełnienie niedoborów. Często jednak należy podjąć leczenie, np. poprzez mechaniczne usuwanie mikroskopijnej warstwy wierzchniej szkliwa i w ten sposób wygładzeniu jego powierzchni oraz wyrównaniu kolorytu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA