Czy będzie 800 plus na dziecko? Rodzice mają obawy co do nowego świadczenia, ale odpowiedź jest jasna

Czy na pewno będzie podwyżka dotychczasowego świadczenia 500 plus do 800 plus? Rodzice mają co do tego pewne obawy, ale odpowiedź na to pytanie jest jasna. Jaka? Zobaczcie, co powinniście wiedzieć o nadchodzącym, nowym świadczeniu wychowawczym.

7 sierpnia bieżącego roku prezydent Andrzej Duda oficjalnie podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza w życie podwyżkę dotychczasowego świadczenia 500 plus do 800 złotych miesięcznie. A czy na pewno 800 plus wejdzie w życie, a jeśli tak, to kiedy? Co jeszcze warto wiedzieć o nowym świadczeniu? Zobaczcie, co już o nim wiadomo.

Zobacz wideo Michał Wawer zarzuca Michałowi Kobosce niekonsekwencję w głosowaniach w Sejmie

Czy będzie 800 plus na dziecko? Rodzice mają obawy po tegorocznych wyborach 

Wielu rodziców obecnie zastanawia się, czy wynik tegorocznych wyborów parlamentarnych wpłynie na wejście w życie 800 plus. Jak się okazuje, owszem - właśnie oficjalnie opublikowano ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza nowe świadczenie w życie. Jak podaje serwis Prawo.pl., dokument został już zaakceptowany przez Senat bez żadnych poprawek, choć pierwotnie planowano podnieść świadczenie już od 1 czerwca 2023 roku. To oznacza, że rodzice mogą spokojnie czekać na nadejście nowego roku kalendarzowego, gdy 500 plus wzrośnie o 300 złotych do 800 plus. Przy czym rodzice, którzy pełnią nad dzieckiem opiekę naprzemienną, otrzymają połowę tej kwoty, czyli 400 złotych, zamiast dotychczasowych 250 złotych. 

800 plus na dziecko. To też trzeba wiedzieć o nadchodzącym, nowym świadczeniu

Świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie podwyższone automatycznie wraz z nadejściem 1 stycznia 2024 roku, stąd rodzice nie muszą składać żadnych wniosków ani dopełniać żadnych innych formalności. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że "oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco", ale część rodziców może otrzymać środki z nowego świadczenia w innym terminie, ale nie później niż do 29 lutego przyszłego roku. Jest to czas dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na techniczne przygotowanie się do obsługi świadczenia 800 plus. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA