Nadczynność tarczycy może powodować potliwość, częstomocz czy utratę masy ciała. Jak ją rozpoznać? [przyczyny, leczenie]

Nadczynność tarczycy to dysfunkcja polegająca na nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. Schorzenie to diagnozuje się w oparciu o badania laboratoryjne i obrazowe. Czym charakteryzuje się nadczynność tarczycy i jakie daje objawy?

Nadczynność tarczycy: wygląd i funkcje tarczycy

Nadczynność tarczycy oraz niedoczynność tarczycy to dwa najczęstsze schorzenia, jakie atakują tarczycę. Tarczyca to niewielki narząd, który zlokalizowany jest w przedniej ścianie szyi. Spełnia bardzo ważne funkcje w organizmie. Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów, które wpływają na pracę wielu narządów i tkanek organizmu poprzez regulowanie przemian metabolicznych, a także zwiększenie termogenezy. Hormony produkowane przez tarczycę to:

  • trijodotyronina (FT3)
  • tyroksyna (FT4)
  • kalcytonina.

Nadczynność tarczycy: TSH i zależność z hormonami tarczycy

Z czym powiązana jest nadczynność tarczycy? TSH, czyli hormon tyreotropowy jest odpowiedzialny za stymulowanie produkcji hormonów tarczycy. TSH produkowany jest przez przysadkę mózgową, która steruje stężeniem hormonów FT3 i FT4 w organizmie człowieka. Badanie poziomu TSH z krwi pozwala na sprawdzenie, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. O nadczynności tarczycy może świadczyć zbyt niski poziom TSH. Diagnostyka nadczynności tarczycy opiera się na badaniach laboratoryjnych z krwi oraz obrazowych (USG tarczycy).

Nadczynność tarczycy: objawy choroby

Czym charakteryzuje się nadczynność tarczycy? Objawy, jakie daje choroba, są bardzo szerokie i dotyczą różnych sfer. Jakie są główne objawy nadczynności tarczycy? 

  • gwałtowna utrata masy ciała pomimo apetytu 
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet
  • powiększenie obwodu szyi
  • częste oddawanie moczu
  • zwiększona łamliwość włosów i ich nadmierne wypadanie
  • biegunki
  • zwiększona potliwość
  • tachykardia i kołatanie serca
  • drżenie mięśni, zwłaszcza dłoni. 

Subkliniczna nadczynność tarczycy — czym jest? 

Czym jest subkliniczna nadczynność tarczycy? Opisane powyżej objawy nadczynności tarczycy odnoszą się do jej formy jawnej. Oprócz jawnej nadczynności tarczycy może wystąpić także subkliniczna nadczynność tarczycy. Jest to utajona, łagodna nadczynność tarczycy, której objawy nie są łatwe do rozpoznania, ponieważ zazwyczaj nie dają o sobie znać bądź dają znać w bardzo nikłym stopniu. Przy subklinicznej nadczynności tarczycy wartość TSH znajduje się poniżej granicy normy, natomiast FT3 i FT4 mają prawidłowe stężenie. 

Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Objawy nadczynności tarczycy u kobiet w ciąży 

Niekiedy u kobiet w ciąży mogą uwidocznić się objawy nadczynności tarczycy. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, a dokładniej z pojawieniem się hormonu beta-hCG. Hormon ten przypomina TSH, przez co może pobudzać tarczycę do produkcji hormonów FT3 i FT4. Objawy nadczynności tarczycy u kobiet w ciąży są zazwyczaj niewidoczne i nie oddziałują na przebieg ciąży. 

Nadczynności tarczycy — objawy psychiczne towarzyszące chorobie

Czym jeszcze cechuje się nadczynność tarczycy? Objawy psychiczne, które można dostrzec w przebiegu choroby, koncentrują się głównie na zwiększonym rozdrażnieniu i nerwowości. Osoba cierpiąca na nadczynność tarczycy ma ponadto problemy z koncentracją uwagi, a także towarzyszą jej stany lękowe, które mogą przybrać mniejsze bądź większe nasilenie. Nadczynność tarczycy powoduje również problemy ze snem, a w konsekwencji — trudności z regeneracją i zmęczenie. 

Nadczynność tarczycy — wygląd twarzy osoby mającej problemy z tarczycą

Wygląd zewnętrzny to kolejny aspekt, w którym uwidacznia się nadczynność tarczycy. Wygląd twarzy osoby chorej na nadczynność tarczycy cechuje się tym, że uwidacznia się na niej wytrzeszcz oczny, któremu towarzyszy zaczerwienienie gałek ocznych. Nadczynność tarczycy wpływa także na stan włosów, które stają się łamliwe, przerzedzone oraz ze skłonnością do wypadania. W większości przypadków na szyi uwidaczniają się tzw. wole tarczycy. Ponadto osobę chorą na nadczynność tarczycy cechuje wzmożona potliwość, która uwidacznia się nie tylko na ciele, ale także na twarzy. 

Leki na nadczynność tarczycy — na czym polega leczenie schorzenia? 

Na czym polega leczenie nadczynności tarczycy? Leki na nadczynność tarczycy to tyreostatyki — leki przeciwtarczycowe. Do tej grupy leków zalicza się tiamazol i propylotiouracyl. Mają one za zadanie hamowanie produkcji hormonów tarczycy. W medycynie stosuje się także leczenie nadczynności tarczycy jodem radioaktywnym, a w najcięższych przypadkach również leczenie chirurgiczne, które opiera się na częściowym usunięciu tarczycy. 

Nadczynność tarczycy: dieta i styl życia

Na co powinny uważać osoby, u których zdiagnozowano nadczynność tarczycy? Dieta oraz odpowiedni styl życia to aspekty, które powinny iść w parze z podjętym leczeniem farmakologicznym. Osoby zmagające się z nadczynnością tarczycy powinny prowadzić aktywny tryb życia i dbać o zdrową, zróżnicowaną dietę. Z jadłospisu osób chorych na nadczynność tarczycy powinny zostać wykluczone produkty zawierające dużą ilość soli, a także produkty wysoko przetworzone oraz mocna kawa i herbata.

Zobacz też: Jakie badania na tarczycę? Dowiedz się, jak zadbać o ten ważny gruczoł

Więcej o: