"Jacek i Agatka" to znana wielu osobom pierwsza dobranocka, którą wyemitowała Telewizja Polska. Pierwszy seans odbył się 2 października 1692 roku. Wszyscy pokochali dwie urocze pacynki. Emisja rozpoczynała się o godzinie 19:20, trzy razy w tygodniu (we wtorki, czwartki i soboty). Przed telewizorami zasiadały wtedy całe rodziny. Każdy chciał mieć swojego Jacka i swoją Agatkę, więc to właśnie w tych latach nastąpił prawdziwy bum jeśli chodzi o te imiona. Niestety imię męskie dziś odchodzi do lamusa i zdaniem niektórych osób, jest "na podium najbardziej nielubianych". Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Imię Jacek było niezwykle popularne w latach PRL-u. To zapewne za sprawą słynnej dobranocki „Jacek i Agatka", która przedstawiała losy dwójki rodzeństwa, pacynek wykonanych z drewna. Ich losy śledziły wtedy wszystkie dzieci w kraju, marząc zapewne o Jacku lub Agatce na własność. Jednak dziś już mało kto o nich pamięta. Od premiery minęło już ponad pół wieku, a sama bajka przeszła do historii. To samo tyczy się imienia Jacek. Niegdyś szalenie modne, dziś odchodzi do lamusa.
"Jest takie wujkowate" - napisała internautka. "Imię z mojego podium najbardziej nielubianych imion męskich. Ale zdecydowanie doceniłabym u kogoś, że nie kolejny Jaś, Antoś czy Kubuś" - dodała kolejna osoba w anonimowy komentarzu na forum. Czy faktycznie jest już niemodne i staroświeckie? W roku ubiegłym tylko 132 chłopców je otrzymało, co jeszcze go nie przekreśla, ale mocno wyraźna jest tendencja spadkowa. Z roku na rok, coraz mniej chłopców otrzymuje to wyjątkowe imię.
Jacek to imię, które kojarzy się z silnym i odważnym charakterem. Wywodzi się prawdopodobnie od łacińskiej formy imienia Hiacynt (Hiacyntus), bo po jego spolszczeniu, pierwszą formą tego imienia na naszych ziemiach był właśnie Jacenty. Ta forma utrzymała się do początków XX wieku, chwilę później zmieniając się z Jacentego w Jacka.