Kobieta może stać się samotną matką z różnych powodów - śmierci partnera, jego odejścia, a nawet gwałtu. Wówczas musi sama wychowywać pociechę, czasem nawet kilkoro i znaleźć na to nie tylko czas i siły, ale i pieniądze. W takiej sytuacji może skorzystać z zasiłku dla samotnych rodziców, a także kilku innych zapomóg. Jaki i gdzie złożyć w tym celu wniosek? Wyjaśniamy.
Zasiłek rodzinny to główne świadczenie, z którego mogą skorzystać samotni rodzice. Aby je otrzymać, trzeba spełniać dwa warunki (za serwisem Infor.pl): miesięczne dochody nie przekraczają 674 zł (764 zł, jeśli dziecko ma niepełnosprawność), na dziecko zostały orzeczone alimenty bądź ojciec nie żyje lub jest nieznany. Z kolei jeśli rozwiedzeni rodzice sprawują opiekę naprzemienną bądź sąd zobowiązał do tego w całości tylko jedno z nich - wówczas świadczenie nie przysługuje. Wysokość zasiłku rodzinnego jest związana z wiekiem dziecka:
Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek - papierowy w urzędzie gminy (miasta) w miejscu zamieszkania bądź elektronicznie poprzez portal empatia.mpips.gov.pl. Wnioski są przyjmowane do 31 października, więc w tym roku trzeba się pospieszyć, bo nie zostało już wiele czasu.
Oprócz zasiłku rodzinnego samotni rodzice mogą skorzystać też z różnych dodatków do tego świadczenia. Można je otrzymać z następujących tytułów:
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.