Becikowe to dodatkowe świadczenie na malucha. Przez ten jeden błąd możesz go w ogóle nie otrzymać

Jak otrzymać becikowe? Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie mieć malucha i złożyć wniosek. Trzeba też spełnić kilka warunków, z czego o jednym wielu zapomina, a wówczas pieniądze się nie należą. Co to za błąd i jakich formalności trzeba dopełnić, aby cieszyć się becikowym? Wyjaśniamy.

W Polsce rodzice mogą otrzymać wiele różnych zapomóg na dzieci - 500 plus, 300 plus, kosiniakowe, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) czy becikowe. To ostatnie istnieje od lat, ale mało osób o nim pamięta, a szkoda, bo to dodatkowe 1000 złotych na szkraba. A gdzie i jak złożyć wniosek i o czym koniecznie trzeba przy tym pamiętać, aby na pewno otrzymać becikowe? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Becikowe to dodatkowe pieniądze na malucha. Jednak trzeba spełnić kilka warunków

W przeciwieństwie do 500 plus, aby otrzymać becikowe, trzeba spełnić kilka warunków. Najważniejszym jest miesięczny dochód na osobę w rodzinie - nie może przekraczać 1922 złotych. Drugi warunek to przebywanie matki dziecka pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży lub wcześniej (to dotyczy tylko rodziców biologicznych malucha), ale dużo osób o tym zapomina i w efekcie nie otrzyma świadczenia. Ostatni wymóg obowiązuje z kolei tylko samotnych rodziców - na dziecko muszą być sądownie przyznane alimenty, ale są od tego pewne wyjątki:

  • gdy rodzic jest nieznany bądź nie żyje,
  • opieka nad malcem jest sprawowana naprzemiennie,
  • sąd zobowiązał do opieki tylko jedną osobę lub oddalił wniosek o alimenty.

Gdy wszystkie powyższe warunki zostały spełnione, rodzice (opiekunowie prawni) mogą złożyć wniosek o przyznanie becikowego.

Becikowe to dodatkowe pieniądze na malucha. Jak złożyć wniosek o przyznanie?

Aby otrzymać becikowe, rodzice (opiekunowie prawni) dziecka muszą złożyć wniosek do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej w swojej najbliższej okolicy. Mają na to ściśle określony czas - 12 miesięcy od narodzin bądź dnia przysposobienia malucha. Do wniosku należy dołączyć też następujące dokumenty (za serwisem Gov.pl):

  • dokumenty poświadczające dochody członków rodziny,
  • kartę ciąży - potwierdza, że ciężarna matka była pod opieką lekarza (dotyczy tylko biologicznych rodziców),
  • odpis aktu stanu cywilnego - gdy jedno z rodziców jest nieznane bądź nie żyje.
  • zaświadczenie o przyznaniu (lub odmowie ustalenia) alimentów, np. orzeczenie sądu (tylko samotni rodzice),
  • orzeczenie sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej nad dzieckiem (samotni rodzice).

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

<script async src="https://c2c24.pl/init/frames.js" data-frameid="1061752" data-tool="native_galleries" data-items="6"></script> kod do ramki C2C (content generator) - NA KONIEC TEKSTU :P

Więcej o: