Nauczycielka wołała imię uczennicy, przychodziły trzy dziewczynki. To imię było hitem lat 80. XX wieku

To imię dla dziewczynki było prawdziwym hitem w latach 80. XX wieku. Trudno jest doszukać się powodu, dla którego stało się ono prawdziwym fenomenem. Było chętnie wybierane przez przyszłych rodziców, podobało się babciom, dziadkom, wujkom i ciotką, ale także dzieciom. Minusem ogromnej popularności, był fakt, że jak kilka lat później nauczycielka zawołała uczennicę - przychodziły trzy dziewczynki, albo i więcej.

Aleksandra - bo o tym imieniu mowa, było ogromnie popularne w końcówce lat 80. i 90. XX wieku. Chociaż znane było już od bardzo dawna, bo na naszych ziemiach pierwsze wzmianki o tym imieniu, pojawiły się już w okolicach XIV wieku, a spopularyzował je m.in. Henryk Sienkiewicz, nadając to imię bohaterce Potopu. Pochodzi ono od męskiego odpowiednika - Aleksander. Wywodzi się od greckiego słowa "aleksandros", co oznacza "obrońca ludzi". Dziś nosi je aż 389 099 Polek. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Polityk Koalicji Obywatelskiej zapowiada ostrą rozprawę z TVP po wyborach

To jedno z popularniejszych imion dla kobiet. Nadal w użyciu

Alessandra to piękne i niezwykłe imię dla dziewczynki, które nie ma złych skojarzeń i brzydkich zdrobnień. Wręcz przeciwnie. Są one miłe dla ucha. Do najpopularniejszych należą: Ola, Olunia, Olcia, Oleńka, Oluchna, Olusia, Oluś, Oluśka, Oluńka, Ala, Aleks, Alka, Alutka, Aluś. Samo imię ma również bardzo ciekawą etymologię i bogatą tradycję. Pochodzi od innego, męskiego imienia Aleksander, co po grecku oznacza "obrońcę ludu", zatem i sama Aleksandra staje w obronie słabszych i uciśnionych. Może to właśnie ten fakt sprawił, iż w pewnym momencie czasu był prawdziwy szał na to imię wśród nowo narodzonych dziewczynek.

Pokłosiem tego jest zapewne fakt, że nosi je obecnie aż 389 099 Polek i tylko w zeszłym roku otrzymało je 2 370. Liczba ta jest dość spora, ale należy zwrócić uwagę, że trzy, a nawet cztery dekady wcześniej, tych nadań było znacznie więcej. Pomimo spadku - rodzice nadal kochają to imię.

Patronkom tego imienia jest św. Aleksandra z Galacji - chrześcijańska męczennica uważana za patronkę każdego potrzebującego człowieka. Jest też symbolem obrony własnych przekonań.

Aleksandra świętować swój dzień (imieniny) - może kilka razy do roku. Życzenia jej składamy: 20 marca, 21 kwietnia, 18 maja, 2 października. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Aleksandry jest 18 maja. I jeśli wierzyć gwiazdom, imię to jest idealne dla tych dzieci urodzonych w znaku Byka, Raka i Skorpiona.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.