"To nie imię, a naczynie na jedzenie. Ktoś chciałby nazwać tak córkę?"

Według Rady Języka Polskiego to imię istnieje i jest nawet starsze od imienia Tatiana. Co ciekawe, od roku 2000 ani jeden rodzic nie zdecydował na nazwanie tak swojej córki. Całkowicie zniknęło z rankingów.

Pochodzenie i znaczenie imienia Tacjana

Pochodzenie imienia Tacjana nie jest do końca jednoznaczne dla ekspertów. Według jednej z teorii powstało od rzymskiego przydomka "Tatianus", który powstał z nazwy rzymskiego rodu Tacii. Druga hipoteza zakłada, że imię pochodzi z języka słowiańskiego i oznacza "bogini szczęścia".

Charakterystyka imienia

Tacjana idzie przez życie pełna energii, optymizmu i chęci osiągnięcia wielkich rzeczy. Nie poddaje się łatwo. Trudno namówić ją do zmiany decyzji, chyba, że racjonalnymi argumentami i obietnicą czegoś równie szalonego, co chciała zrealizować ona sama. Sprawia wrażenie nieustraszonej, jakby w ogóle nie obchodziły ją żadne konsekwencje swoich czynów i decyzji. Nie do końca tak jest, ale prawda jest taka, że Tacjana uważa, że popełnianie błędów wpisane jest w naturę ludzką, toteż przyjmuje je z pokorą i działa dalej. Zarówno relacje z rodziną, przyjaciółmi, jak i dalszymi znajomymi są dla niej bardzo ważne. Stara się być otwarta na potrzeby innych. Pomaga, jeśli tylko ma taką możliwość, ale i sama umie prosić o pomoc, jeśli znajdzie się w trudnej sytuacji. To niepoprawna marzycielka. Wiara w dobro i spełnienie marzeń, zawsze jest u niej na pierwszym miejscu.

Zobacz wideo Czy przed porodem jest konieczne golenie krocza?

Imieniny: 12 stycznia, 25 stycznia, 18 sierpnia

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Tacka, Tacuńka, Tacusia, Tusia, Tunia, Tuńka, Tuśka, Cysia, Cynia, Cyjanka, 

Predyspozycje zawodowe

Tacjana sprawia wrażenie bardzo beztroskiej, ale to wcale nie jest wada. Dzięki temu, że zawsze we wszystkich wierzy i motywuje ich, osiągnięcie celu nie wydaje się takie trudne. Zna swoje mocne strony, wykorzystuje je, kiedy tylko istnieje taka potrzeba, a przy tym potrafi skutecznie określić zalety swoich współpracowników, co daje im sporo wiatru w żagle. Nie ma z nią rzeczy niemożliwych, ale jedynie takie, na które czasem trzeba nieco poczekać. Wbrew pozorom, doskonale potrafi zorganizować czas pracy i swoją przestrzeń. Nie potrafi jednak pracować zupełnie sama. Cisza jest dla niej niepokojąca. Im więcej osób dookoła niej, tym więcej energii i kreatywności kipi w Tacjanie. Ta kobieta doskonale sprawdzi się na takich stanowiskach jak: trenerka, coach, psycholożka, reporterka, podróżniczka, stylistka, menedżerka, specjalistka od marketingu, aktorka, modelka.

Co na to Rada Języka Polskiego?

Pytanie wpłynęło do RJP w roku 2020, a odpowiedzi udzielił prof. dr hab. Mariusz Rutkowski:

Imiona Tatiana i Tacjana to dwie formy tego samego imienia, pochodzenia łacińskiego. Starszą formą jest Tacjana, która jednak w języku rosyjskim przybiera niekiedy formę zapisywaną jako Tatiana (obecnie jest ona nawet popularniejsza, także liczba nosicieli tego imienia w Polsce jest większa niż formy Tacjana).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.