Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Bliźniacza więź jest tematem wielu badań i rozważań. Ludzie są zaintrygowani, jak to możliwe, że rodzeństwo jest ze sobą tak silnie związane emocjonalnie. Do tego, mówi się o takich samych odczuciach itp. Jest to bardzo intrygujące i trudne do wyjaśnienia.
Wyróżnia się trzy rodzaje ciąży mnogiej: bliźnięta jednojajowe (zapłodnione przez jeden plemnik), dwujajowe (zapłodnienie dwóch komórek jajowych jednocześnie) oraz bliźnięta syjamskie (zapłodniona komórka jajowa nie dzieli się całkowicie w wyniku błędów genetycznych).
Gdy na świecie pojawiają się bliźnięta, niektórzy rodzice sami robią wszystko, by wyglądały identycznie. Zakładają im takie same ubranka, kupują takie same kocyki, czy zabawki. Niektórzy są temu przeciwni i uważają, że w ten sposób trudniej im wyrobić własny, indywidualny charakter, inni nie dostrzegają w tym nic niepokojącego.
Co ciekawe maluszki często już od pierwszych chwil nie chcą być rozdzielane nawet na chwilę ze swoim bliźniakiem. Jakby ich brak wywoływał w nich jakiś lęk, czy niepokój. Dowodem jest nagranie, jakie jedna z mam umieściła na swoim Facebooku. Widzimy na nim dopiero co urodzone bliźnięta, które... uroczo się przytulają. To nagranie z porodówki jest naprawdę niesamowite, wzruszyło mnóstwo osób.
To takie piękne, że już mają tę bliźniaczą więź
- napisała jedna z internautek. "Gratulacje to tak wspaniałe i tak cenne", "Jakie to piękne", "Jakie słodkie dzieci", "Niesamowite", "Wielka miłość", "Narodziny są cudem" - dodali inni. I trudno się z tym nie zgodzić, widok jest naprawdę wzruszający, chociaż zapewne
Na świecie bliźniaki rodzą się raz na 80 porodów, jak podaje hipp.pl w Polsce zdecydowanie rzadziej - raz na 100 porodów. Zaledwie 0,4% wszystkich porodów to bliźnięta jednojajowe.
W zależności od rodzaju ciąży bliźnięta mogą wyglądać niemalże tak samo. W przypadku tych dwujajowych warto wiedzieć, że rodzeństwo ma zaledwie 50% wspólnego DNA. W związku z tym często nie jest do siebie zbyt podobne. Bliźnięta jednojajowe mają 100% wspólnego DNA i ciężko je rozróżnić. Oczywiście są jakieś niewielkie różnice, które najczęściej dostrzegają jedynie rodzice, dzięki czemu mogą je odróżnić.