Książka dla przyszłej mamy? Udając się z wizytą do bliskiej osoby, która spodziewa się po raz pierwszy dziecka - warto zabrać ze sobą kilka drobiazgów. Obiad, kilka zdrowych przekąsek to pewniak, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Jednak fajnym prezentem dla przyszłej mamy będzie również książka. Wiele kobiet zastanawia się, jakie książki warto przeczytać przed porodem, aby nieco odczarować ten wyjątkowy czas i rozprawić się z wieloma mitami? Przedstawiamy trzy hity wśród książek o tematyce paretingowej. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jaką książkę kupić mamie? Jakie książki warto przeczytać przed porodem? Te pytania pojawiają się dość często na wielu grupach w mediach społecznościowych wśród kobiet, które po raz pierwszy są w ciąży, ale także i ich najbliższych. Zatem, co się sprawdzi i jakie pozycje będą najlepsze? My stawiamy na pewniaki i hity wśród książek na listach paretingowych.
Zatem zaczynając od kompendium wiedzy na temat okresu starań się o dziecko, samej ciąży, porodu i połogu, warto bazować na wiedzy specjalistów. Tutaj fajnym pomysłem będzie "Książka o ciąży" autorstwa Michała Lipy i Nicole Sochacki-Wójcickiej (znanej influencerki - Mamy Ginekolog). Jak czytamy na stronie sklepu, jest "to fachowa wiedza napisana językiem zrozumiałym dla pacjentek w każdym wieku. "Książka o ciąży" jest doskonałą pozycją dla kobiet planujących zajść w ciążę, ciężarnych, ale również i kobiet, które były już w ciąży - mam, babć. Obala wszechobecne mity związane z ciążą, porodem i połogiem. Przy okazji, zdradza nieco sekretów ze świata medycznego, o których nie przeczytasz nigdzie indziej".
Jeśli jednak szukasz czegoś, co nie będzie tylko fachową i specjalistyczną encyklopedią, ale także książka, w której znajdziesz odrobinę humoru (tego czarnego również) - warto tutaj sięgnąć po "Ciężarówką przez 9 miesięcy Przewodnik po ciąży i okolicach" autorstwa Cooke Kaz. To pozycja, z której każda przyszła mama znajdzie odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Co dzieje się z jej ciałem i organizmem jej dziecka? Jaki etap właśnie przechodzi, a jaki nadchodzi? Co oznaczają wszelkie dolegliwości? Wydanie polskie dodatkowo zostało wzbogacone o adresy i kontakty przydatne dla każdej przyszłej mamy (poradnie laktacyjne, opieka społeczna, informacje o szczepieniach itp.).
Ostatnią z polecanych przez nas pozycji jest: "Dlaczego nikt mi tego nie powiedział?" książka napisana przez Natalia Hailes , Ash Spivak. To lekka lektura, która w zabawny i prosty sposób przekaże najważniejsze informacje o ciąży i wszystkim, co dzieje się później, czyli poród i okres połogu ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Ta pozycja nieco "odstresuje" mamy i ułatwi im spojrzenie na swój aktualny stan, nieco innym, łaskawszym okiem, ale także podpowie, co może przydać się w zakupie wyprawki, a co lepiej sobie odpuścić.
Książek o tematyce ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem jest naprawdę ogromna ilość na rynku. Zatem, która z nich będzie najlepsza? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo przede wszystkim zależy ona od tego, czego tak naprawdę szukamy. Jedną z pozycji obowiązkowych jest na pewno polecana przez rodziców książka: "Jak zrozumieć małe dziecko", czyli przewodnik łączący w sobie najważniejsze dla przyszłych rodziców zagadnienia: sen, jedzenie, budowanie relacji bez kar i nagród, zabawę, odpieluchowanie i adaptację przedszkolną.
Kolejną pozycją wartą rozważenia będzie również poradnik "Położna Izabela Dembińska. Pierwsze chwile z noworodkiem", który jest kontynuacją książki "Rodzić można łatwiej". Tutaj położna jednak skupia się na pierwszych trudnościach, jakie może rodzic napotkać na swojej drodze z noworodkiem. Problemy laktacyjne, kolki, ząbkowanie, czy chociażby niedający się utulić płacz dziecka.
Co jeszcze dołożylibyście do tej listy? Jakie książki warto przeczytać przed porodem? Jakie książki o ciąży polecacie?