Angina ropna nie obejdzie się bez antybiotyku. Jak długo trwa leczenie?

Angina ropna to rodzaj anginy, który jest spowodowany zakażeniem bakteryjnym. Choroba przenoszona jest drogą kropelkową, w związku z czym do zakażenia dochodzi zazwyczaj bardzo łatwo. Jakie są objawy anginy ropnej i jak wygląda leczenie?

Jak wygląda angina ropna? 

Angina ropna wywoływana jest przez bakterie, a najczęściej dochodzi do zakażenia paciorkowcem z grupy Streptococcus pyogenes. Jak wygląda angina ropna? Angina ropna bywa określana także jako ostre zapalenie jamy śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Bakterie wywołujące anginę ropną umiejscawiają się przeważnie w błonie śluzowej gardła, dając nieprzyjemnie objawy w postaci ostrego bólu i problemów z przełykaniem. Angina ropna to typowa choroba okresu jesienno-zimowego i atakuje przeważnie dzieci w wieku szkolnym. 

Angina ropna: objawy, które towarzyszą zakażeniu

Czym charakteryzuje się angina ropna? Objawy, które towarzyszą zakażeniu to:

 • nagły i silny ból gardła
 • zaczerwienienie gardła
 • trudności w swobodnym przełykaniu
 • wysoka temperatura ciała tj. powyżej 38°C
 • powiększone węzły chłonne szyjne, które podczas dotyku mogą dawać odczucie bólu
 • biały nalot na migdałkach
 • obłożony język
 • niekiedy wymioty i silny ból brzucha

Warto dodać, że przy zachorowaniu na anginę ropną przeważnie nie występuje kaszel oraz katar

Angina ropna zdjęcia gardła: jak wygląda zainfekowane gardło? 

Ostry ból gardła to najbardziej charakterystyczny objaw, jaki daje angina ropna. Zdjęcia gardła osoby chorej zazwyczaj przedstawia obraz, na którym wyraźnie widać bardzo zaczerwienione i obrzęknięta gardło. Ponadto, na migdałkach widoczny jest biały nalot, którego obecność pomaga w identyfikacji choroby. Nalot może przybrać również postać śluzowo-ropnych czopów. 

Czy biały nalot na migdałkach to angina? To możliwe. Występowanie nalotu na gardłach i migdałkach zwykle wskazuje na zakażenie bakteriami z rodzaju paciorkowców o potencjale ropotwórczym.Czy biały nalot na migdałkach to angina? To możliwe. Występowanie nalotu na gardłach i migdałkach zwykle wskazuje na zakażenie bakteriami z rodzaju paciorkowców o potencjale ropotwórczym. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Czy angina ropna jest zaraźliwa? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy angina ropna jest zaraźliwa. Angina ropna to choroba, którą można się zarazić w bardzo prosty sposób. Drobnoustroje, które wywołują chorobę, przenoszone są drogą kropelkową. Oznacza to, że do zakażenia może dojść np. podczas rozmowy z osobą chorą. Ponadto, do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzieliną z nosa lub gardła osoby chorej, lub będącej nosicielem. 

Zobacz wideo To tylko chrypka? Czasem jest objawem poważnych problemów zdrowotnych

Angina ropna: ile trwa okres wylęgania się choroby?

Jak długo wylęga się angina ropna? Ile trwa okres potencjalnego zakażenia? Okres wylęgania anginy ropnej, czyli czas pomiędzy zakażeniem a pojawieniem się pierwszych symptomów choroby, może trwać od 12 godzin do kilku dni. Szacuje się, że chory przestaje zarażać po upływie ok. 24 godzin po włączeniu antybiotykoterapii. W przypadku natomiast, gdy leczenie nie zostało podjęte, potencjalne zakażenie może mieć miejsce nawet w ciągu tygodnia od ustąpienia objawów anginy ropnej. 

Angina ropna leczenie — na czym polega? 

W jaki sposób zwalczana jest angina ropna? Leczenie opiera się na kuracji antybiotykiem, dlatego już po pojawieniu się pierwszych symptomów wskazujących na anginę ropną, należy udać się do lekarza. Zadaniem lekarza jest ocena, czy rzeczywiście mamy do czynienia z anginą ropną, czy może z innym rodzajem choroby tj. anginą wirusową, która daje nieco inny objawy. 

Antybiotyk na anginę ropną — jak długo trwa kuracja?

Jak długo należy przyjmować antybiotyk na anginę ropną? Kuracja trwa 10 dni. Przeważnie antybiotyk na anginę ropną bazuje na penicylinie, ale w przypadku osób, które są na nią uczulone, podaje się antybiotyki makrolidowe. Po upływie 24 godzin od rozpoczęcia kuracji antybiotykiem chory przestaje zarażać osoby ze swojego otoczenia. 

Angina ropna leczenie bez antybiotyku. Czy jest to wskazane? 

Gdy u chorego została zdiagnozowana angina ropna, leczenie bez antybiotyku nie jest zalecane. Specjaliści podkreślają, że kuracja antybiotykiem nie tylko skraca czas trwania choroby, ale także ma korzystny wpływ na otoczenie (wykluczenie ryzyka zakażenia po 24 godzinach od rozpoczęcia antybiotykoterapii). Ponadto wskazuje się, że zastosowanie antybiotyku na anginę ropną, zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań po anginie. 

Angina ropna u dzieci — potencjalne powikłania

Angina ropna u dzieci jest o tyle niebezpieczna, że może prowadzić do groźnych powikłań. Wśród najczęściej występujących powikłań po anginie ropnej wymienia się:

 • gorączkę reumatyczną
 • zapalenie zatok
 • zapalenie ucha środkowego
 • ropień okołomigdałkowy

Do rzadziej występujących, ale bardzo niebezpiecznych powikłań po anginie, zalicza się natomiast zapalenie płuc oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. 

Co na anginę ropną, czyli jak ustrzec się przed zakażeniem? 

Angina ropna to choroba wysoce zaraźliwa. Jak się zachować oraz co na anginę ropną stosować, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia? Przede wszystkim, jeżeli mamy w domu osobę, która choruje na anginę ropną, warto zadbać o to, aby do czasu podjęcia leczenia spróbować odizolować ją od reszty domowników. Bardzo ważną metodą profilaktyki w odniesieniu do anginy ropnej, podobnie jak szeregu innych chorób, jest zachowanie podstawowych zasad higieny, z częstym myciem rąk na czele. 

Zobacz też: Przerost migdałków u dorosłych to problem? Laryngolog wyjaśnia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.