Mateusz Morawiecki nazwał tak syna, ale Polacy nie przepadają za tym biblijnym imieniem. Wybrano je tylko 120 razy

Przez niektórych rodziców, tylko te imiona, które są nadawane bardzo rzadko, są brane pod uwagę w przypadku wyboru dla dziecka, które za niedługo ma przyjść na świat. Zapewne takie podejście miał również premier Mateusz Morawiecki i jego żona. Doczekali się wspólnie czwórki dzieci, dwóch dziewczynek i dwóch chłopców. Jednemu z nich nadano imię wprost z Biblii.

Mateusz Morawiecki wraz ze swoją żoną Iwoną doczekali się czwórki dzieci: dwóch córek oraz dwóch synów. Imię jednego chłopców swoje korzenie ma w Biblii i jak się okazuje, nie jest ono zbyt często wybierane przez przyszłych rodziców. W ubiegłym roku zdecydowano się na nie jedynie 120 razy. O jakie imię chodzi? Oczywiście mowa tu o Jeremiaszu. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Jeremiasz - biblijne imię, któremu daleko do popularności

Mateusz Morawiecki nadał swoim dzieciom imiona klasyczne, proste, ale przy tym bardzo wyjątkowe. Jego dwie córki to Magdalena i Aleksandra, a synowie Ignacy i Jeremiasz. Czy kierował się on rodzinną tradycją? A może szukał inspiracji w Biblii i religii katolickiej? Każde z tych imion obecne jest w dwutysięcznej historii Kościoła. I o ile Magda, Ola i Ignaś należą do imion znanych i chętnie wybieranych przez rodziców, to imię Jeremi już takie nie jest.

W zeszłym roku zaledwie 120 chłopców je otrzymało, a w całej populacji, jak podaje portal jakiemie.pl, jedynie 2 587 Polaków jest jego właścicielami. Skąd tak małe zainteresowanie? Czy ma to związek z twardą wymową, czy może historią tego imienia? Wszak Jeremiasz był prorokiem przepowiadającym przyszłość, twórca biblijnej księgi Jeremiasza. W swych przepowiedniach zapowiadał spustoszenie Judy i zburzenie Jerozolimy oraz niewoli, jaka spadła na Izraelitów, a następnie oswobodzenie się z niej. Przez Kościół Katolicki uznawany jest za jednego  z czterech proroków większych.

Samo imię Jeremiasz to pochodzące z hebrajskiego i oznaczające "Bóg wyższy". Imieniny obchodzi kilka razy do roku: 16 lutego, 5 marca, 5 kwietnia, 1 maja, 14 maja, 7 czerwca, 26 czerwca i 15 września.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Jeremek, Jeremiasz, Jeremiaszek, Jeremko, Jeruś, Remek, Remeczek, Remi, Remuś, Remunio, a jego formą oboczną jest również Jeremi - funkcjonuje także jako zdrobnienie, ale i samodzielne imię.

Jeremiasz to osoba, która jest zawsze gotowa do pomocy. Uczynna, przyjacielska i pełna entuzjazmu. Jego pracowitość, zdecydowanie i determinacja są inspiracją dla innych. Jest on również bardzo wrażliwy na potrzeby innych i gotowy poświęcić się, aby pomóc innym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.