Jedno imię i aż 11 wariantów zdrobnień. Stało się kultowe dzięki serialowi o pani adwokat. Oznacza "wysoką górę"

To imię dla dziewczynki ma tak dużo różnych wariantów zdrobnień, że jak się okazuje, niektórzy nie są nawet ich świadomi. Używają dwa, może trzy, a my naliczyliśmy ich aż jedenaście. I chociaż jest to imię bardzo stare i kojarzone z postacią z Biblii, to stało się kultowe dzięki serialowi o pewnej pani adwokat i jej perypetiach życiowych. Emitowany był przez telewizję TVN od 6 września 2005 do 5 czerwca 2007, a jego pokłosiem był prawdziwy bum wśród imion nadawanych dzieciom.

Magdalena, czyli Magda, Margolcia, Margolka, Mania, Magdalenka, Magdulka, Magdzia, Madzia, Magda, Magdusia, Lenka. To wyjątkowe imię dla dziewczynki, chociaż nie należy do tych najpopularniejszych, nadal często nadawane jest dzieciom. W ubiegłym roku 723 dziewczynki tak zostało nazwanych, co tylko potwierdza, że nadal podoba się rodzicom. "Imię Magdalena bardzo mi się podoba. Jeśli będę mieć kiedyś córkę, z pewnością będzie to jedno z niewielu imion, jakie będę rozpatrywać" - napisała jedna z internautek w komentarzu na forum. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Laura Grzyb chce zostać mistrzynią świata w boksie i walczyć w MMA

Magdalena, czyli Madzia. To imię stało się popularne dwie dekady temu, ale nadal jest w użyciu

Magdalena to piękne imię, które ma długą i bogatą historię. Jest to imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza "wysoką górę". Kojarzone jest przede wszystkim z Marią Magdaleną, grzesznicą, którą na dobrą drogę sprowadził sam Jezus. Miała ona pochodzić z Magdalii, wioski leżącej w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego (Galilejskiego). Zatem niektórzy etymolodzy wskazują, że właśnie imię Magdalena wzięło się od Marii z Magdalii, toteż tłumaczą je, jako osobę pochodzącą z Magdalii.

Na nasze ziemie przywędrowało stosunkowo wcześnie, bo pierwsze dokumenty wskazują, że było ono w użyciu już od końca XII wieku. Od tego czasu było także jednym z popularniejszych imion, chociaż prawdziwy bum przeżywało z początkiem lat dwutysięcznych, kiedy na antenie TVN miał swoją premierę serial o rezolutnej pani adwokat - Magdzie Miłowicz ("Magda M."). W jej rolę wcieliła się Joanna Brodzik, której partnerował ówczesny amant polskiego kina - Paweł Małaszyński.

Co jednak o tym imieniu sądzą sami zainteresowani? "Też jestem Magdalena. Imię mi się podoba i jestem z niego zadowolona. W sumie się cieszę, że spór o imię został przegłosowany przez mamę i siostrę, a nie przez tatę i zostałam Magdaleną Urszulą, a nie Urszulą Magdaleną. Ja ze wszystkich zdrobnień najbardziej lubię Magdusię i Magdalenkę, natomiast niemalże o dreszcze przyprawia mnie Magdzia - Madzia jest ok" - napisała jedna z internautek. "Ja mam małą Magdalenkę. Imię na nią czekało, zanim zaszłam w ciążę. Zdrobnień ma całą masę. W całym przedszkolu nie ma drugiej Madzi, z czego bardzo się cieszę" - dodała mama, która swoją córkę nazwała Magdalena.

Więcej o:
Copyright © Agora SA