Katolicy znają na pamięć imiona trojga dziecięcych wizjonerów. Jedno Polacy ukochali sobie najbardziej. "Mały Francuz"

W rodzinach katolickich te imiona trojga wizjonerów z portugalskiej Fatimy są na topie wśród wybieranych dla dzieci. Kojarzą się przede wszystkim z niebanalną tradycją, ale są również proste, łatwe do zapamiętania, a ich patroni to osoby wyniesione na ołtarze, co dla osób religijnych również ma duże znaczenie. Jednak jedno z nich Polacy ukochali sobie najbardziej. Od wielu lat znajduje się w pierwszej dziesiątce imion najczęściej nadawanych. O kim mowa?

"Mały Francuz", czyli jedno z określeń męskiego imienia Franciszek. Tak miał na imię chłopiec, który wraz z siostrą i koleżanką, doświadczył cudu objawienia Matki Boskiej w małej portugalskiej miejscowości Fatima. Było to w 1917 roku. Prawie wiek później Kościół katolicki uznał całą trójkę za błogosławionych, a potem świętych. Ich imiona na trwałe wpisały się w historię maryjnego kultu i stały się jednymi z najczęściej nadawanych dzieciom. W mniejszym stopniu powodzeniem cieszy się imię Hiacynta i Łucja, jednak Franciszek znajduje się w TOP 10 już od dłuższego czasu. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Marcin Dubiel przerywa milczenie w sprawie afery Stuu. Wydał oświadczenie

"Mały Francuz" - czyli imię, które na nowo pokochali Polacy

Imię Franciszek to obecnie jedno z popularniejszych imion dla chłopca. Niegdyś zapomniane i uważane za staroświeckie z początkiem drugiej dekady lat dwutysięcznych - na nowo stało się modne. W ubiegłym roku otrzymało je aż 5696 nowo narodzonych chłopców, co zwiększyło liczbę osób noszących to wyjątkowe imię. Obecnie jego właścicielami jest aż 133 394 mężczyzn.

Jednak jaka jest jego historia i skąd to imię się u nas wzięło? Okazuje się, że jego korzeni możemy doszukiwać się już w starożytności. Pochodzi ono od łacińskiego słowa franciscus, co oznacza "francuz". Chociaż nie jest to jedynie znaczenie, bo niektórzy etymolodzy są zdania, że nie łacina, a język włoski to jego korzenie. Według nich wywodzi się ono z włoskiego określenia francesco oznaczające 'Francuza, Francuzika', jakim kupiec Piotr Bernardone (ojciec św. Franciszka z Asyżu) nazwał swego syna Jana, kiedy wrócił z Francji. W Asyżu zaczęto powszechnie nazywać chłopca tym określeniem i pod takim imieniem znany jest powszechnie. To imię bardzo popularne wśród świętych, błogosławionych, ale także braci zakonnych, czy papieży (Jorge Mario Bergoglio obejmując tron watykański, przybrał imię Franciszek).

Imię to jest bardzo popularne w Polsce, ale nie tylko. Mieszkańcy innych krajów Europy, czy nawet Stanów Zjednoczonych - również doceniają to imię i równie często nadają je swoim dzieciom.

Więcej o: