Co to jest FAS (ang. fetal alcohol syndrome)? To alkoholowy zespół płodowy, czyli najcięższa forma wad wrodzonych, somatycznych i neurologicznych, będąca skutkiem działania alkoholu na płód w okresie ciąży. Stąd jedynym sposobem zapobiegania temu schorzeniu jest całkowita abstynencja u ciężarnej, ponieważ nawet najmniejsza ilość alkoholu negatywnie wpływa na nienarodzone dziecko. Najważniejszym objawem FAS są charakterystyczne cechy wyglądu, ale nie tylko. Co jeszcze powinno zwrócić uwagę rodziców? I jak leczyć? Zobaczcie, co każdy powinien wiedzieć o alkoholowym zespole płodowym.
Jakie są objawy FAS u dzieci (i dorosłych)? Przede wszystkim nietypowych wygląd. Do cech charakterystycznych dla FAS należą:
Dzieci z FAS mają również mniejszą wagę urodzeniową, wolniej rosną i są opóźnione w rozwoju, m.in. mają problemy z motoryką, uczeniem się czy mówieniem. Te cechy zauważyła u siebie młoda kobieta o nicku @perfectleyimperfect955, która prowadzi konto na TikToku, gdzie stara się uświadamiać innych na temat FAS i zgubnych skutków picia alkoholu w ciąży, bez względu na ilość.
Alkoholowy zespół płodowy jest nieuleczalny, nie ma więc żadnego leku na to zaburzenie rozwojowe, choć niezmiernie ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza, aby zapobiec wtórnym objawom i złagodzić niektóre symptomy. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu, rodzicom jest łatwiej zrozumieć zachowania malucha i właściwie na nie reagować. U dzieci w wieku szkolnym niekiedy nieodzowne jest umieszczenie w specjalnej klasie, gdzie sposób nauczania jest dostosowany do dzieci z różnymi zaburzeniami, w tym FAS. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.