Moda na imiona przychodzi i odchodzi. Aktualnie obserwujemy zwrot ku imionom, które nosili nasi dziadkowie. Jednym z przykładów wartych odnotowania jest historia imienia Julian. Tak miał na imię ojciec naszej byłej prezydentowej, Jolanty Kwaśniewskiej. Na długie lata odeszło do lamusa, ale dziś ponownie zostało przypomniane i to głównie za sprawą pokolenia milenialsów. To oni pokochali na nowo stare i zdawałoby się niemodne imiona. Wśród nich jest oczywiście Julian. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Moda, również ta w kontekście doboru imion dla dziecka, kołem się toczy. Potwierdzeniem tego jest duże zainteresowanie imionami, które nosili nasi przodkowie. Franciszek, Antoni, Stanisław - to imiona, które jeszcze do niedawna uważane były za przestarzałe i niemodne, a dzisiaj królują na porodówkach i w piaskownicach. Jednym z nich jest imię Julian, które również w epoce popularnych Marków, Marcinów, Michałów, Piotrków i Łukaszów - uchodziło za staroświeckie. To się jednak zmieniło, głównie za sprawą pokolenia milenialsów. To oni na nowo "odczarowali" i odkurzyli imię, które w zeszłym roku nadano aż 2040 razy.
Co jednak wiemy o imieniu Julian? Kojarzone jest z czasami cesarstwa rzymskiego. Wywodzi się od rodu Juliuszów - po łacinie gens Iulia. Swych korzeniu upatrywali się u samego herosa Julusa, który był wnukiem bogini Wenus i mitycznym założycielem Wiecznego Miasta. Jednym z nich był największy wódz i zdobywca w dziejach Rzymu, sam Juliusz Cezar. Na ziemie polskie przywędrowało stosunkowo dawno, wraz z napływem języka łacińskiego. Znane i używane jest od XIII wieku, a jak podaje portal jakiemie.pl, obecnie jego właścicielami jest 8648 Polaków.
Julian imieniny obchodzi kilkanaście razy w roku, także jest w czym wybierać. Są to następujące daty: 7 stycznia, 9 stycznia, 17 stycznia, 27 stycznia, 28 stycznia, 12 lutego, 17 lutego, 24 lutego, 27 lutego, 8 marca, 16 marca, 8 kwietnia, 1 maja, 23 maja, 27 maja, 13 czerwca, 4 lipca, 18 lipca, 9 sierpnia, 12 sierpnia, 19 sierpnia, 25 sierpnia, 28 sierpnia, 2 września, 13 września, 18 października i 30 października.