"Pełne imię dość smutne, a zdrobnienie komiczne." Nie pomagają mu cesarskie korzenie

Coraz więcej rodziców, wybiera dla swoich nowo narodzonych dzieci imiona, które są daleko poza czołówką. Wracają do łask imiona starodawne, które niegdyś nosili nasi dziadkowie i pradziadkowie. To imię jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy szukają czegoś oryginalnego i niebanalnego.

Pochodzenie i znaczenie imienia Aureliusz

Aureliusz to imię męskie, pochodzące od nazwy rzymskiego rodu Aurelia. Łacińskie słowo "aureolus"
tłumaczy się jako "złocisty", "wspaniały", "najmilszy". W przeszłości było to imię rzymskich cesarzy i patrycjuszy. W Polsce znane od XVIII w. Najnowszy ranking imion, opublikowany przez gov.pl, pokazuje, że w I połowie 2023 roku zostało ono wybrane zaledwie 7 razy.

Charakterystyka imienia 

Aureliusz nigdy się nie wywyższa i nie patrzy na nikogo z góry. Uważa, że każdy jest tak samo ważny. Nie daje się ponosić emocjom. Jest wyważony, opanowany i zawsze wie, co powiedzieć i jak się zachować w każdej sytuacji. Cechuje go wielkie przywiązanie do rodziny i bliskich. Dzięki swojej towarzyskości, dystansowi i poczuciu humoru, nigdy nie narzeka na samotność. Chętnie wszystkim pomaga i potrafi się dzielić tym, co ma, ale nie kosztem siebie samego. Jego asertywność jest godna pozazdroszczenia. W połączeniu z inteligencją i silną psychiką, wielu przekonuje się, że bardzo trudno nim manipulować, a wszelkie kłamstwa i intrygi wyczuwa już z daleka. Jest urodzonym estetą, który z biegiem lat, jeszcze bardziej ceni sobie porządek wokół siebie, nie tylko w domu, ale i w życiu.

Zobacz wideo Sylwia Nowak została mamą. Opowiedziała nam o ciemnych i jasnych stronach macierzyństwa

Imieniny: 26 kwietnia, 20 lipca, 27 lipca, 10 czerwca, 9 września, 13 września, 20 października, 12 listopada, 16 listopada

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Aurelio, Aureli, Aurelek, Aurelian, Aurel, Aurelo, Reliusz, Reliuszek, Auryk, Auruś, Auri

Predyspozycje zawodowe

Aureliusz to solidny i uczciwy człowiek. Do swojej pracy i obowiązków podchodzi z najwyższą starannością, ale kiedy ma możliwość odpuszczenia i relaksu, to nie zawaha się skorzystać. Ale kiedy już zabiera się za pracę, jest pełen zapału i chęci osiągnięcia sukcesu. Im szybciej udaje mu się zakończyć jedno, tym większą ma motywację do kolejnych działań. Ma w sobie wiele wrażliwości, choć stara się tego nie okazywać. Jest wrażliwy na sztukę i lubi oddawać się pasjom, które są z nią związane. Aureliusz będzie dobrym kandydatem, do pracy na takich stanowiskach, jak: mediator, negocjator, dyplomata, pisarz, reporter, dziennikarz, muzyk, projektant, urzędnik, artysta, kierownik, nauczyciel, psycholog, duchowny.

Sławni imiennicy:

  • Św. Aureliusz - męczennik z Axiopolis
  • Św. Aureliusz - biskup z Armenii
  • Marek Aureliusz - rzymski cesarz
  • Aureliusz Bieliński – polski żużlowiec
  • Aurèle Nicolet – szwajcarski flecista
  • Aurelio Voltaire Hernández – amerykański muzyk, pisarz, designer oraz twórca komiksów i filmów animowanych pochodzenia kubańskiego
  • Aureliusz Wilk – kucharz, promotor slow food i zdrowego odżywiani, autor książek
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.