Tomasz Oświeciński kupił 14-letniej córce samochód. "Zrealizowała swoje marzenie"

Tomasz Oświeciński spełnił marzenie 14-letniej córki kupując jej pierwszy samochód. W najnowszym wywiadzie zdradził, że wszystko jest w pełni legalne i bezpieczne. Zapewnił, że dziewczynka jest już obeznana z obsługą pojazdu i na pewno da sobie radę na drodze. - To jest to samo jazdy, które upoważnia też do jazdy na skuterze - tłumaczy aktor.

Gwiazdy uwielbiają uszczęśliwiać swoje dzieci i często kupują im nietypowe prezenty. Do tego grona zalicza się popularny aktor Tomasz Oświeciński, który niedawno postanowił kupić swojej 14-letniej córce pierwszy samochód.

Majcia właśnie zrealizowała swoje marzenie i odebrała swój pierwszy samochód

- pisał na Instagramie dumny ojciec, który tłumaczył, że zakupił córce sprzęt wyłącznie z powodów czysto praktycznych. Teraz tłumaczy powody swojej decyzji i przyznaje, że gdyby drugi raz miał zrobić to samo, to nie zawahałby się. 

Zobacz wideo Czy rodzice pozwalają dzieciom korzystać z telefonów? [SONDA]

Tomasz Oświeciński tłumaczy zakup samochodu: Maja będzie jeździła do szkoły, ale będzie też jeździła sama do stajni

Tomasz Oświecińskiw najnowszym wywiadzie z reporterką Świata Gwiazd zdradził, że zakup pierwszego samochodu dla 14-letniej córki był strzałem w dziesiątkę, bo dzięki temu dziewczynka może samodzielnie dojeżdżać do szkoły i do stajni. - Mamy konie, trzeba o te konie dbać, codziennie u nich być, zrobić jedzenie i wsiąść na nie, a ja nie zawsze mogę, czasem jestem na planie zdjęciowym. Więc tak postanowiliśmy, że Maja będzie jeździła do szkoły, ale będzie też jeździła sama do stajni. Jest to blisko, bo zaledwie 10 kilometrów, mieszkamy pod Warszawą. Można powiedzieć, że na wsi, nie ma tam wielkiego ruchu, Maja nie będzie jeździła szybkimi drogami, więc na pewno lepiej jeździć takim małym samochodzikiem niż skuterem - mówił Oświeciński. 

Aktor wytłumaczył, jak działa prawo i przyznał, że dziewczyna tuż po skończeniu 14 roku życia może jeździć samochodem tak jak skuterem. - To jest to samo jazdy, które upoważnia też do jazdy na skuterze, można jeździć takim małym samochodem. Ten samochód nie przekracza prędkości 40 km na godzinę, ma tylko dwa biegi-przód tył, nie pada na głowę, ma pasy bezpieczeństwa, ogrzewanie, ma bagażnik, klakson, wszystko i na pewno jest bezpieczniejszy niż skuter - wytłumaczył.

 

Prawo jazdy już od 14. roku życia. Jakie warunki musisz spełnić?

Nastolatek, który ukończył 14 lat, może jeździć autem, o ile uzyskał prawo jazdy kategorii AM, a jego pojazd spełnia kilka warunków. Zgodnie z przepisami prawo jazdy tej kategorii uprawnia między innymi do prowadzenia lekkich czterokołowców, których łączna masa nie przekracza 350 kilogramów. Sam silnik nie może mieć pojemności większej niż 50 cm3, a w przypadku wersji elektrycznych, moc silnika ogranicza się do 4 kW.

Dokument taki można wyrobić po ukończeniu 14. roku życia. Aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, niezbędne jest zaliczenie oficjalnego egzaminu państwowego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Standardowa procedura wymaga również uczestnictwa w kursie organizowanym przez szkołę jazdy. Osoba, która ukończyła 14 lat, może zdobyć to uprawnienie, pod warunkiem że posiada pisemną zgodę swoich opiekunów prawnych.

Więcej o: