To imię nosi jedna z najpopularniejszych polityczek. Wpisane jest w polską historię za sprawą cudownego pierścienia

Choć to imię cieszy się w Polsce popularnością, wywodzi się z Węgier, gdzie nie brzmi tak jak u nas. To skrót od imienia Kunegunda, które u nas funkcjonuje jako... Kinga.

Rodzice przed narodzinami potomstwa wiele czasu spędzają nad wyborem odpowiedniego imienia. Niektórzy decydują się na takie, które ma związek z ich rodziną, jest przedłużeniem jakiejś tradycji lub jest po prostu ważne dla bliskich. Inni stawiają na imię modne, będące w aktualnym roku na topie. A jeszcze część przyszłych rodziców wybiera imię biblijne, mające umacniać dziecko w wierze. Nie zawsze jednak są oni świadomi pochodzenia oraz znaczenia konkretnego imienia.

Zobacz wideo Ile lat trzeba oszczędzać, żeby kupić mieszkanie? Analizuje Kasia Gandor

Kinga - imię, które od dawna wpisane jest w polską historię

Święta Kinga jest patronką ubogich, górników solnych oraz polskich samorządowców. Została kanonizowana w 199 roku przez Jana Pawła II, a jej historia na dobre wpisana jest w polskie dziedzictwo. Nie każdy jednak wie, że święta Kinga urodziła się w Ostrzyhomiu na Węgrzech, a do Polski przybyła dopiero w wieku pięciu lat. Była królewną węgierską, księżną krakowską i sandomierską, a ostatecznie zakonnicą w Zakonie Świętej Klary. 

Według polskiej legendy, gdy książę Bolesław Wstydliwy poprosił o rękę królewny, ta odmówiła, by w posagu otrzymać złoto i kosztowności. Poprosiła wyłącznie o sól, którą chciała zawieźć do nowej ojczyzny. Gdy ojciec podarował jej najbogatszą kopalnię, Kinga wrzuciła do szybu zaręczynowy pierścień. W drodze do Polski zabrała ze sobą doświadczonych węgierskich górników, którym kazała szukać soli w okolicy  dzisiejszej Bochni i Wieliczki. Jak podaje legenda, a także jak pisał ksiądz Piotr Skarga, pracownicy znaleźli bryłę, a w niej pierścień księżniczki. 

Imię Kinga jest popularne nie tylko wśród dziewczynek. Nosi je także znana polityczka

Kinga to imię, które noszą kobiety kontaktowe, sympatyczne i łatwo odnajdujące się w różnych sytuacjach, także tych trudnych. Są godne zaufania oraz niezwykle tolerancyjne. Nosi je wiele znanych kobiet, w tym aktorka Kinga Preis, dziennikarka telewizyjna Kinga Rusin czy posłanka Kinga Gajewska.

Więcej o: