Rodzice przed narodzinami potomstwa wiele czasu spędzają nad wyborem odpowiedniego imienia. Niektórzy decydują się na takie, które ma związek z ich rodziną, jest przedłużeniem jakiejś tradycji lub jest po prostu ważne dla bliskich. Inni stawiają na imię modne, będące w aktualnym roku na topie. A jeszcze część przyszłych rodziców wybiera imię biblijne, mające umacniać dziecko w wierze. Nie zawsze jednak są oni świadomi pochodzenia oraz znaczenia konkretnego imienia.
Święta Kinga jest patronką ubogich, górników solnych oraz polskich samorządowców. Została kanonizowana w 199 roku przez Jana Pawła II, a jej historia na dobre wpisana jest w polskie dziedzictwo. Nie każdy jednak wie, że święta Kinga urodziła się w Ostrzyhomiu na Węgrzech, a do Polski przybyła dopiero w wieku pięciu lat. Była królewną węgierską, księżną krakowską i sandomierską, a ostatecznie zakonnicą w Zakonie Świętej Klary.
Według polskiej legendy, gdy książę Bolesław Wstydliwy poprosił o rękę królewny, ta odmówiła, by w posagu otrzymać złoto i kosztowności. Poprosiła wyłącznie o sól, którą chciała zawieźć do nowej ojczyzny. Gdy ojciec podarował jej najbogatszą kopalnię, Kinga wrzuciła do szybu zaręczynowy pierścień. W drodze do Polski zabrała ze sobą doświadczonych węgierskich górników, którym kazała szukać soli w okolicy dzisiejszej Bochni i Wieliczki. Jak podaje legenda, a także jak pisał ksiądz Piotr Skarga, pracownicy znaleźli bryłę, a w niej pierścień księżniczki.
Kinga to imię, które noszą kobiety kontaktowe, sympatyczne i łatwo odnajdujące się w różnych sytuacjach, także tych trudnych. Są godne zaufania oraz niezwykle tolerancyjne. Nosi je wiele znanych kobiet, w tym aktorka Kinga Preis, dziennikarka telewizyjna Kinga Rusin czy posłanka Kinga Gajewska.