"Docenią je ci, którzy są oczytani, a dziecko chcą chować dla wyższych celów". Imię niepopularne i oryginalne

Według niektórych mam, to imię jest tak niepospolite i wytworne, że nadaje się dla ludzi z "wyższych sfer". Są takie, które bynajmniej się z tym nie zgadzają. Uważają, że nadaje się zarówno dla małych dzieci, jak i poważnych dorosłych. Dodaje szyku, klasy i szlachetności.

Pochodzenie i znaczenie imienia Olgierd

Olgierd to imię męskie, które pochodzi z języka litewskiego. Wywodzi się od słowa "algirdas" i oznacza "sławny", "wysławiony", "chwalony". W Polsce imię to jest znane od XIV wieku, ale nadawać zaczęto je dopiero w XIX w.  Według najnowszych rankingów imion opublikowanych przez gov.pl, w I połowie 2023 roku, imię Olgierd zostało nadane 32 razy. 

Charakterystyka imienia

Olgierd to uroczy buntownik, z duszą artysty i zamiłowaniami do nauk ścisłych. Jest pewny siebie i już od wczesnych lat pokazuje twardy charakter. Zdarza mu się uczestniczyć w bójkach i ostrzejszych wymianach zdań. Nie zawsze udaje mu uniknąć konsekwencji, ale jego bystrość, urok i spryt, wielokrotnie mu się przydają. Uwielbia ryzyko, podejmuje wiele odważnych decyzji, często podróżuje i spędza czas samotnie. Nie boi się wyrażać własnego zdania, nawet jeśli miałoby być zupełnie inne, niż poglądy czy opinie większości. Nie ma w zwyczaju proszenia o pomoc, ani zwierzania się komuś ze swoich rozterek. Trzeba jednak przyznać, że w otoczeniu swoich bliskich i przyjaciół, pokazuje, że nie zawsze musi być twardy i niezależny. Daje sobie trochę luzu, pokazuje, że ma spore poczucie humoru i wesołe usposobienie. 

Zobacz wideo Sylwia Nowak została mamą. Opowiedziała nam o ciemnych i jasnych stronach macierzyństwa

Imieniny: 11 lutego, 4 listopada

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Olgierdek, Olgiś, Olguś, Olgunio, Olgierdo, Olgierduś, Olo, Olek, Oluś, Olkuś, Olunio, Olkunio

Predyspozycje zawodowe

Już od pierwszych dni potrafi się wyróżnić na tle innych pracowników. Pewny siebie, wytrwały i niezależny. Nie można zarzucić mu braku profesjonalizmu, ambicji i dążenia do perfekcyjności. Od pierwszych chwil nastawiony na cel i sukces. Nie ma w zwyczaju odpuszczania i poddawania się. Wiele jest w stanie poświęcić, by walczyć o swoje i dowodzić swojej słuszności, jeśli ma rację. Choć rzadko przyznaje się do działania podyktowanego intuicją, to jednak dobrze na tym wychodzi. Szybko wyczuwa ludzi i ich intencje. Jako przywódca jest sprawiedliwy i lojalny, umie również zmotywować pracowników, ale nie znosi krętaczy i oszustów. Olgierd doskonale sprawdzi się na takich stanowiskach, jak: biznesmen, informatyk, architekt, inżynier, budowniczy, prawnik, nauczyciel akademicki, krytyk, pisarz, prezes, kierownik, dyrektor, właściciel własnej firmy.

Słani imiennicy:

  • Olgierd - wielki książę litewski, syn Giedymina z dynastii Giedyminowiczów
  • Olgierd Budrewicz - polski dziennikarz, reportażysta, pisarz, podróżnik
  • Olgierd Ciepły - polski lekkoatleta, młociarz
  • Olgierd Władysław Czerner - architekt, profesor zwyczajny, pracownik naukowy politechniki
  • Olgierd Górka - historyk, publicysta, polityk polski
  • Olgierd Andrzej Kossowski - polski lekarz, neurolog, psychiatra, doktor nauk medycznych, pisarz, tłumacz
  • Olgierd Jeleński - polski działacz społeczny, polityk i samorządowiec, senator RP w latach 1930–1935
  • Olgierd Jędrzejczyk - polski dziennikarz
  • Olgierd Łukaszewicz - polski aktor teatralny i filmowy
  • Olgierd Moskalewicz - polski piłkarz występujący na pozycji napastnika
  • Olgierd Stański - polski lekkoatleta, dyskobol
  • Olgierd Terlecki - polski prozaik i historyk
Więcej o: