Olgierd to imię męskie, które pochodzi z języka litewskiego. Wywodzi się od słowa "algirdas" i oznacza "sławny", "wysławiony", "chwalony". W Polsce imię to jest znane od XIV wieku, ale nadawać zaczęto je dopiero w XIX w. Według najnowszych rankingów imion opublikowanych przez gov.pl, w I połowie 2023 roku, imię Olgierd zostało nadane 32 razy.
Olgierd to uroczy buntownik, z duszą artysty i zamiłowaniami do nauk ścisłych. Jest pewny siebie i już od wczesnych lat pokazuje twardy charakter. Zdarza mu się uczestniczyć w bójkach i ostrzejszych wymianach zdań. Nie zawsze udaje mu uniknąć konsekwencji, ale jego bystrość, urok i spryt, wielokrotnie mu się przydają. Uwielbia ryzyko, podejmuje wiele odważnych decyzji, często podróżuje i spędza czas samotnie. Nie boi się wyrażać własnego zdania, nawet jeśli miałoby być zupełnie inne, niż poglądy czy opinie większości. Nie ma w zwyczaju proszenia o pomoc, ani zwierzania się komuś ze swoich rozterek. Trzeba jednak przyznać, że w otoczeniu swoich bliskich i przyjaciół, pokazuje, że nie zawsze musi być twardy i niezależny. Daje sobie trochę luzu, pokazuje, że ma spore poczucie humoru i wesołe usposobienie.
Imieniny: 11 lutego, 4 listopada
Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdrobnienia: Olgierdek, Olgiś, Olguś, Olgunio, Olgierdo, Olgierduś, Olo, Olek, Oluś, Olkuś, Olunio, Olkunio
Już od pierwszych dni potrafi się wyróżnić na tle innych pracowników. Pewny siebie, wytrwały i niezależny. Nie można zarzucić mu braku profesjonalizmu, ambicji i dążenia do perfekcyjności. Od pierwszych chwil nastawiony na cel i sukces. Nie ma w zwyczaju odpuszczania i poddawania się. Wiele jest w stanie poświęcić, by walczyć o swoje i dowodzić swojej słuszności, jeśli ma rację. Choć rzadko przyznaje się do działania podyktowanego intuicją, to jednak dobrze na tym wychodzi. Szybko wyczuwa ludzi i ich intencje. Jako przywódca jest sprawiedliwy i lojalny, umie również zmotywować pracowników, ale nie znosi krętaczy i oszustów. Olgierd doskonale sprawdzi się na takich stanowiskach, jak: biznesmen, informatyk, architekt, inżynier, budowniczy, prawnik, nauczyciel akademicki, krytyk, pisarz, prezes, kierownik, dyrektor, właściciel własnej firmy.