Milenialsi zafundowali temu imieniu miejsce na czele rankingów. "Pasuje do kobiety w każdym wieku"

Maja to imię, które od kilku lat znajduje się pośród TOP 5 najpopularniejszych imion dla dziewcząt w Polsce. Gov.pl podało, że w pierwszej połowie 2022 r. imię to otrzymało 4979 dziewczynek. Z czego wynika jego popularność?

Maja to imię, które wywodzi się jeszcze z czasów starożytnego Rzymu oraz antycznej Grecji. Wywodzi się od imienia matki Hermesa, będącego greckim bogiem dróg, podróżnych, kupców, ale też złodziei czy pasterzy. Jego ojcem był Zeus, zaś matką córka tytana Atlasa - nimfa Maja. Imię to w mitologii rzymskiej nosiła również bogini natury oraz przyrody. Dziś znów zyskuje na popularności, co pokazują m.in. dane gov.pl z 2022 roku.

Milenialsi pokochali imię Maja. "Bardzo ładne, słodkie"

Na forum.gazeta.pl można znaleźć szereg wątków internatów, w tym także te odnoszące się do imion dzieci. Jeden z użytkowników wywołał dyskusję, pytając, czy innym podoba się imię Maja. "Kiedyś nie podobało mi się to imię, ale teraz wydaje mi się, że ładnie brzmi i jest interesujące. Kojarzy mi się trochę z pszczółką Mają, ale to nie są złe skojarzenia" - pisze reynevan_a.

Użytkownikom forum także imię to przywołuje na myśl kultową bajkę o uroczym owadzie, ale zdaniem niektórych "i tak pasuje do kobiety w każdym wieku". Nie każdy jednak zgadza się z tym stwierdzeniem. Według niektórych imię nie jest ładne i urocze, a infantylne. 

Niektórzy wskazują, że imię to bardzo im się podobało w przeszłości, ale z uwagi na rosnącą popularność stało się zbyt "wyświechtane" i jest "odstraszające". "Moim zdaniem imię nie powinno wysuwać się na pierwszy plan, dlatego preferuję imiona raczej pospolite, które mają dla mnie dużo wdzięku, niż dziwne i "oryginalne", które często są jedynie sezonową modą. Lubię też imiona, które mają łatwe odpowiedniki w innych językach" - skomentował autor wątku.

Maja - znaczenie i pochodzenie. Co warto wiedzieć o tym imieniu? 

Według Księgi Imion nie do końca znane jest pochodzenie imienia Maja. Istnieje teoria, według której wywodzi się ono od hebrajskiego słowa mariam, czyli napawać radością lub od egipskiego meri-jam, oznaczającego ukochana przez Boga. Maje określa się jako kobiety intelektualne i pomysłowe, które mają niezależną naturę, ale też bardzo rozwiniętą intuicję. Niekiedy postrzega się je jako samotniczki, które określają siebie poprzez sztukę. 

Kobiety posiadające imię Maja obchodzą imieniny 9 kwietnia, 1 maja oraz 12 września. Imię to noszą m.in. aktorki i gwiazdy sportu, w tym Maja Bohosiewicz, Maja Komorowska, Maja Ostaszewska, Maja Włoszczowska czy Majka Jeżowska. 

Więcej o: