Sylwia Nowak o zajmowaniu się dzieckiem. "Mój mąż zaproponował system 7-14, 14-21"

Sylwia Nowak niedawno przywitała na świecie swoje pierwsze dziecko. Gwiazda była ostatnio gościnią w naszym programie "Mamy Czas", gdzie opowiedziała o nowej roli rodzica. Jak przyznaje, obowiązkami rodzicielskimi dzieli się z mężem i to właśnie on zaproponował takie rozwiązanie.

Sylwia Nowak to popularna polska piosenkarka i aktorka, która może pochwalić się udziałem w takich produkcjach jak "Pierwsza miłość", "Na Wspólnej", "Bad Boy", "Pętla" czy "Wkręceni 2". Celebrytka związana jest z Bartłomiejem, z którym stanęła na ślubnym kobiercu ponad trzy lata temu. Gwiazda przez niemal trzy lata walczyła o to, żeby zajść w ciążę. Zdiagnozowano u niej zespół policystycznych jajników (PCOS). Artystka głośno mówiła o tym, jak na kobiety działa presja otoczenia i ciągłe pytania o potomstwo. Niektórzy uważali, że Sylwia nie chce mieć dzieci, bo jest skupiona na karierze.

Kobiety zakładały, że jestem skupiona na karierze i nie myślę o dziecku. A prawda jest taka, że staramy się o nie już od trzech lat, tylko ja o tym nie opowiadałam, bo jest to trudny temat

- powiedziała jakiś czas temu w programie "Mamy czas". Na szczęście jej marzenie w końcu się spełniło i gwiazda została mamą małego Stasia. 

Zobacz wideo Sylwia Nowak o podziale w zajmowaniu się dzieckiem. "Mój mąż zaproponował system 7-14, 14-21"

Sylwia Nowak dzieli obowiązki rodzicielskie z mężem: On może być fajną inspiracją

Sylwia Nowak ostatnim była gościnią najnowszego odcinku "Mamy Czas", gdzie wraz z Agnieszką Matracką rozmawiała o tym, jak wyglądają jej pierwsze tygodnie z małym Stasiem. Dziennikarka postanowiła zapytać gwiazdę o podział obowiązków rodzicielskich w domu, wspominając, że czasem świeżo upieczeni tatusiowie potrzebują czasu i nie chcą sami zostawać z dziećmi, sugerując, że to przecież kobiety mają instynkt, a oni zwyczajnie mogą sobie nie poradzić. 

Naprawdę panowie nie ma się czego wstydzić. Uważam, że tutaj mój mąż może być fajną inspiracją. To on zaproponował zróbmy system 7-14, 14-21

- przyznała Nowak, dodając, że wsparcie męża było dla niej ogromną ulgą psychiczną i przede wszystkim, że nie jest z tym wszystkim sama. Jak się okazuje, opieka nad dzieckiem przed obojga rodziców ma także wiele zalet. Kiedy zmęczona mama jest przebodźcowana, to wtedy dziecko zabiera tata i przy nim potrafi się momentalnie uspokoić. Nowak dodała, że sporo o tym czytała i to ważne, aby dziecko w pierwszych miesiącach życia sporo przebywało z ojcem

 

Jak radzić sobie z codziennymi obowiązkami?

Coraz częściej słyszy się, że w polskich domach odchodzi się od modelu stereotypowej rodziny, w którym to kobieta w dużej mierze zajmuje się sprzątaniem, gotowaniem, praniem i zajmowaniem dzieci. Sytuacja, w której kobieta zajmuje się wyłącznie domem, a mężczyzna tylko pracą, to rzadkość. W wielu domach ustala się podziały obowiązków między członkami rodziny.

Niedawno w artykule na eDziecko.pl pisałyśmy kobietach, które pomimo domowych zasad i podziału obowiązków w dalszym ciągu odczuwają dyskomfort i ciężar emocjonalny. Mimo starań podział obowiązków jest nierównomierny i często kobiety mają żal do domowników, którzy niezbyt mocno angażują się w domowe zadania. Do tego dochodzi przeświadczenie, że pewne prace uznawane są za typowo damskie lub męskie. Kobietom stale towarzyszy poczucie, że dbanie o domowy ład to ich obowiązek i powinność.

A wy, drogie czytelniczki, jakie macie doświadczenia związane z codziennymi obowiązkami? Zachęcamy do dyskusji.  

Więcej o: