Mit o Demeter i Korze. Streszczenie i motyw miłości antycznej - omówienie

Mit o miłości Demeter do jedynej córki, Kory pojawia się dość często wśród maturalnych zestawów egzaminacyjnych. Wszak matczyna miłość to jeden z tematów, który przewija się dość często, toteż warto znać wszelkie odwołania i zanim pełną parą ruszą przygotowania do matur, zapoznać się z omówieniem mitu o Demeter i Korze z "Mitologii" Jana Parandowskiego.

Mit o Demeter i Korze to jeden z przykładów bezgranicznej, matczynej miłości, a jego omówienie, czy też streszczenie pojawia się dość często wśród egzaminacyjnych tematów. Warto więc wiedzieć, na czym on polega i w jakim kontekście można się do niego odwołać. Literatura bardzo często ukazuje miłość macierzyńską jako tę, w której radość z posiadania dziecka, przeplata się z bólem i cierpieniem po jego stracie. Miłość matki, jak w przypadku Demeter, czy ojca - przywołując np. treny Kochanowskiego, jest popularnym zagadnieniem, toteż przygotowując się do matury, warto znać szerszy kontekst. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Te ujęcia nad tłumem podczas Marszu Miliona Serc robią wrażenie

Mit o Demeter i Korze. Matczyna miłość jest bezgraniczna

W literaturze nie brakuje wizerunków matki cierpiącej po utracie swojego dziecka. Jednym z takich przykładów jest mit o Demeter i Korze, zwanej również Persefoną, który znajdziemy w "Mitologii" Jana Parandowskiego. W tej historii mamy doskonały przykład bolejącej matki, która popada w depresję po utracie ukochanej i jedynej córki. Literatura od zawsze ukazuje matki jako postaci najbardziej kochające swoje dzieci. Jednak opowieść zacznijmy od początku.

Mit o Demeter i Korze. Omówienie i streszczenie

Demeter to bogini pól i urodzaju, która ma piękną córkę Korę. Niestety ta pewnego dnia, zbierając kwiaty na jednej z łąk, nieostrożnie zrywa zakazany kwiat, co skutkuje porwaniem przez boga śmierci - Hadesa. Demeter nie jest w stanie pogodzić się ze stratą jedynego i ukochanego dziecka. Jej cierpienie ma również swoje odbicie w naturze. Natura obumiera: kwiaty więdną, źródła wysychają, ziemia jest spieczona, panuje półmrok i chłód. Strapiona matka szukała wszędzie córki, a tam, gdzie przeszła, ziemia, pola i lasy - zaczęły obumierać. Odzwierciedla się także w naturze: ziemia jest spieczona, kwiaty więdną, źródła wysychają i zmieniają się w kałuże. Bogini szukała córki wszędzie, a tam, gdzie przeszła, smutek dotykał też lasy, pola i łąki. Kiedy ta dowiaduje się, że jej córka została porwana, bogini postanowiła opuścić Olimp i zesłać na ziemię nieurodzaj. Miało to swoje konsekwencje, bo gdy rośliny nie owocowały, ludzkości groziła klęska głody. Bogowie nie otrzymywali ofiar, toteż sam Zeus nakazał Hadesowi, aby ten zwrócił Korę matce.

Historia niestety nie ma szczęśliwego zakończenia, bo Hades, który poślubił Korę, nie chciał oddawać na zawsze dziewczyny. Użył podstępu, dał jej owoc granatu do zjedzenia. Zjedzenie jego ziarenek spowodowało to, że córka Demeter na kilka miesięcy w roku, musi opuścić matkę i wrócić do męża.

Wtedy zapada zima. Grecy w ten sposób tłumaczyli cyk natury, czyli obumieranie przyrody na zimę. Uważali to za czas, gdy Kora, zwana Persefoną, wracała do Hadesu, a jej matka ponownie przeżywała żałobę i uśmiercała wszelką roślinność. Jej cierpienie stanowiło największy wyraz matczynej miłości do swojego dziecka.

Odwołanie do tego antycznego przykładu matczynej miłości, pokazuje, że matka dla swojego dziecka jest w stanie zrobić wszystko, a jej miłość jest nieskończona i bezgraniczna.

Więcej o: