"Proste i nigdy na nie było mody". To imię ma tylko trzy litery, nosiła je matka Donalda Tuska

To imię dla dziewczynki ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jest krótkie, proste, łatwe do zapamiętania, ale jak zauważa jedna z internautek, "nigdy nie było na nie mody". Z drugiej strony fakt o małej popularności może również być atutem. To imię nosiła matka Donalda Tuska. Co o niej wiemy?

Imię matki Donalda Tuska nigdy nie należało do tych najpopularniejszych, jednak pomimo różnych perypetii i przeciwności losu znalazło się w grupie tych najbardziej uniwersalnych i klasycznych imion. Mowa oczywiście o imieniu Ewa, które kojarzy się z pierwszą kobietą stworzoną przez Boga z żebra Adama. Jak potwierdza to historia Ewy Tusk - zadaje się zarówno dla małej dziewczynki, jak i dorosłej kobiety. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jerzy Owsiak zaangażował się w Marsz Miliona Serc. Na scenie zachęcał do rozmów

Imię matki Donalda Tuska jest proste i klasyczne, ale nigdy nie trafiło na podium. Dlaczego?

Matka Donalda Tuska miała na imię Ewa, przyszła na świat jeszcze przed II wojną światową i jako dziecko mówiła wyłącznie po niemiecku, co też stanowiło nie lada problem w nowej, powojennej rzeczywistości. Chciała z matką wyjechać do Niemiec, jednak nie przystał na to jej ojciec. Młoda dziewczyna musiała zatem nauczyć się żyć w zupełnie nowym świecie, nie zawsze dla niej przyjaznym. Została w Gdańsku, skończyła studia, wyszła za mąż, urodziła dwójkę dzieci i do emerytury pracowała jako sekretarka w Akademii Medycznej. Po jej śmierci bardzo czule wypowiadał się o niej jej syn - polityk Donald Tusk, któremu mama kojarzyła się ze słońcem.

 

"Moje pierwsze wspomnienie to mama w okularach przeciwsłonecznych. Uśmiechnięta, bardzo dobra, no i blondynka. Kochałem ją bez pamięci" - dodał były premier, cytowany przez portal onet.pl.

 

I chociaż o losach Ewy Tusk można pisać wiele, to przyjrzyjmy się jej imieniu, bo jest jednak wyjątkowe i bardzo ciekawe. Pierwszy raz pojawiło się blisko 2000 lat p.n.e. w języku sumeryjskim jako "Awa", co można tłumaczyć jako "życie". To jednak nie koniec. Ewa pojawia się również w Biblii jako pierwsza kobieta i matka wszystkich ludzi, która przez złamany zakaz została wypędzona z Raju.

Jest to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce i jak podaje portal jakiemie.pl, obecnie nosi je aż 478990 Polek. W ubiegłym roku otrzymało je jedynie 495 dziewczynek, co nie jest zbyt wysokim wynikiem. "To piękne imię, bardzo je lubię i cieszę się, że je noszę. Jest proste, bezpretensjonalne i chyba nigdy nie było na nie mody" - napisała jedna z internautek, która sama je nosi.

Podobnego zdania są również inni komentujący. Wśród większości komentarzy na forum internetowym dominują głosy, że faktycznie jest to imię ładne i krótkie, co ma duży plus, ale również bardzo proste. "Imię ładne, krótkie - to dla mnie plus, bo jest wygodne w użyciu i nie wymaga wymyślnych i czasem głupawych skrótów. Faktycznie dość mało popularne teraz, ale Ewy zdarzają się z podobną częstotliwością, jak Asie i Gosie. I wszystkie Ewy, które znałam i znam to świetne dziewczyny - wesołe, zaradne i pomocne. Sama zastanawiałam się nas tym imieniem dla córki, ale mamy krótkie nazwisko i nieładnie to współbrzmiało" – dodała internautka. Podzielacie jej zdanie?

Więcej o: